Arap Sabunu Nedir? Temizlikte Nasıl Kullanılır?

0
160

Arap Sabunu Nedir? Temizlikte Nasıl Kullanılır?

 

Temizlikle haşır neşir biriyseniz arap sabununu mutlaka duymuş olmalısınız. Arap sabunu evin her yerinde kullanılması hatta bakım ürünlerinin bile çoğunda yer alması sebebiyle bir birçok kadının tercihleri arasındadır. Peki arap sabunu nedir? Nasıl üretilir ve evin hangi alanlarında temizlik aracı olarak kullanılır? Keyifli okumalar.

Arap sabunu içerisinde eser miktarda kimyasal ve işlenmiş ürünler bulunan ve nispeten piyasada satılan birçok ozon ve asitli temizlik maddesi türüne göre masum olan bir maddedir. Elbette arap sabununun içerisinde cilt ile direkt temas etmemesi gereken bileşenler de bulunmaktadır. Arap sabunu sodyum yerine alkali maddeler bulundurmaktadır. Potasyum hidroksit kullanılarak üretilmiş bir sabun türü diyebiliriz. Bu sabun türünün içerisinde bitkisel ve hayvansal yağ asitleri ile potasyum bulunmaktadır. Genel anlamda sıvı arap sabunu, bal kıvamında arap sabunu piyasada en çok satılan çeşitlerindendir.

Yumuşak sabun olarak da bilinen arap sabunu ilk olarak halıların temizliğinde kullanılmaya başlanmıştır. Arap sabununun her lekeyi çıkartması ardından yumuşak adeta yumuşatıcı kullanılmış gibi bir his bırakması ve en önemlisi kolay durulması sebebiyle halılarda temizliğe uygundur. Arap sabunu son yıllarda granit, mermer, parke ahşap gibi zeminlere uygun olarak da üretilmektedir. Özellikle arap sabununun tertemiz sabunumsu kokusu evinize ayrı bir ferahlık katacaktır.

Arap sabununun parke için olanları parkeyi yenileyici, temizleyici ve üzerindeki cilayı ekstra vurgulayıcı niteliktedir. Granit ve mermer yüzeyli olanlar ise durulanmaya gerek kalmadan yapışkan his bırakmayan özel maddelerden üretilmiştir. Arap sabununu çoğu kadın çamaşırlarında da kullanıyor. Elbette çamaşırlara uygulamak için özel olarak üretilmiş arap sabunlarından faydalanmanız gerekiyor.

Sıvı arap sabunu formundaki ürünler çamaşırlar ile temas ettiğinde yumuşatıcı kullanmaya gerek kalmadan çamaşırları hem yumuşatıyor hem de mis gibi kokmasını sağlarken temizlik hissini yaşatıyor. Sıvı arap sabunu ile birlikte yumuşatıcı kullanılmamasının en önemli nedenlerinden biri de arap sabununun hali hazırda içinde bulunan yumuşatıcı etken maddedir. Bu yüzden hem halılarınızın temizliğinde, hem de çamaşırlarınızın temizliğinde arap sabununu kullanabilirsiniz. Ekstra sertleştirme yapmayacaktır. Arap sabunu ayrıca duvarların temizliğinde, mutfak dolaplarınız da, tuvaletleriniz de, banyolarınız da, klozetlerinizde kullanabileceğiniz nispeten temiz içerikli bir üründür. Eğer siz de biraz olsun aşırı sert kimyasal maddelerden evinizi arındırmak istiyorsanız arap sabunu ile temizliği en azından bir kere denemelisiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here