Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
177

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayakkabı alışverişinde kimi zaman sadece ayakkabıların güzel görünümüne aldanıp direk satın alıyoruz.. Fakat ayakkabı alışverişi aslında oldukça özen gösterilmesi gereken bir alışveriş. Çünkü ayak sağlığı tüm vücudumuzun sağlığını yakından ilgilendirir. Tüm gün ayağımızın üzerinde oradan oraya koştururken ayakkabı tercihinde dikkat etmemiz gereken birden fazla nokta vardır. İşte ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

Konfor

Ayakkabı tercih ederken belki de en son düşündüğümüz ama aslında ilk düşünmemiz gereken şey elbette ayakkabının konforu olmalı! Ayakkabı ne kadar güzel olursa olsun ayak yapımız ile uyum sağlamadığı sürece o ayakkabıyı asla içimize sine sine giyemeyiz.. Ayakkabıların tabanları birbirinden farklı yapıya sahiptir ve her taban her ayağa uygun değildir!

Örneğin kimimizin ayağı kemikli, kimimizin ayağı daha etli veya kimimizin ayağı daha ortopedik bir tabana ihtiyaç duyuyor olabilir.. Özellikle çocukların ve yetişkinlerin ayakkabı tercihleri birbirinden farklıdır. Ergenlik ve büyüme döneminde olan çocukların mutlaka ortopedik spor ayakkabılar kullanması gerekiyor. Ayakkabı tercih ederken konfor ilk dikkat etmemiz gereken noktalardan biri. Ayak problemleri yaşamamak için mutlaka ayak tipinize uygun ayakkabılar tercih etmeniz gerekiyor.

Materyal

Ayakkabının hangi malzemeden yapıldığı, ne kadar sağlıklı olup olmadığı da bizi yakından ilgilendirecek bir noktadır. Özellikle son zamanlarda ucuz ayakkabı üreticilerinin sağlıktan bir haber olarak piyasaya sürdüğü ayakkabıların ayak sağlığını bozduğu, hatta kanserojen madde içerdiği haberlerine sık sık rastlamışsınızdır. Ayakkabı ayak sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden temiz, güvenilir bir materyalden yapılması çok önemlidir. Kimyasal atıklar içeren ve geri dönüşümden elde edilmiş ayakkabılar özellikle ayak sağlığını bozar ve ayak gelişimini etkiler. Büyük sorunlarla karşılaşma riskini arttırır..

Hayatınıza uygun mu?

Ayakkabı tercih ederken her ne kadar görüntüsüne aldanıp satın aldığımız bir ayakkabıyı beyensek te aslında hayatımızda o ayakkabıyı kaç kere giyeceğimiz, nerede gireceğimiz, ne kadar süre geleceğimiz gibi soruları da kendimize sormamız gerekiyor..

Aksi halde savurganlığa girebilir.. Özellikle ihtiyacınız olmadığı halde satın alınan fazla ayakkabılar bizi zamanla kendilerine bağlı hale getirir ve ayakkabı dolabınızın taşmasına, zamanla içlerinden elemeler yapmamıza ve dolayısıyla ekonomimize risk oluşturmasına neden olur..

Bu yüzden hangi ortamlarda hangi tarz ayakkabılar tercih ettiğinize dikkat etmeli ve hayat şartlarımıza uygun ayakkabıları satın almalıyız. Eğer asla topuklu ayakkabı giymeyen biriysen,z dolabınızda birden fazla topuklu ayakkabı olmasının bir faydası olmayacaktır.. Aksine spor ayakkabı giyiyorsanız kendinize bir bütçe ayırarak iyi bir spor ayakkabı almanız çok daha mantıklı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here