Bebek Odası Düzenleme Fikirleri

0
60

Bebek Odası Düzenleme Fikirleri

 

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alacağınız günleri beklerken en güzel aktivitelerden biri de bebeğinizin odasını yavaş yavaş düzenlemeye başlamaktır. Gerek bebeğin cinsiyetini öğrendikten sonra gerek ise daha evvel bebeğinizin odasını düzenlemeye başlıyorsanız mutlaka bu yazıyı okumalısınız. Yazımızda sizlere ilham verecek bazı fikirlerinden bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Bebek odasının rengine karar vermek

Eğer kızlar için pembe, erkekler için mavi gibi bir kıstasınız yok ise bebeğinizin odasının rengini daha nötr ve dinlendirici tonlarda boyamanızı tavsiye ediyoruz. Bu tonlar şampanya rengi, açık gri ve yaprak yeşil tonları olabilir. Bu tarz renkler uykuyu daha çabuk getirir ve birçok eşya ile uyum sağlar. Bebeğinizin odasına renk katmak için duvarlara duvar kağıdı yapıştırabilirsiniz. Fakat unutmayın duvar rengini ne kadar sade tutarsanız bebeğinizin odasını süslemek için o kadar fazla alana sahip olacaksınız. Duvarlarınızı çok renkli, çok cafcaflı ve gösterişli bir renge boyadığınızda adeta karışıklık meydana gelecek ve huzurlu bir ortam yaratılmayacaktır.

Bebeklerin odası için halı tercihi

Bebeklerin odası için halı tercih ederken antialerjik olmasına, fazla tüylü olmamasına özen gösterin. Özellikle halıların ilk aylarda oluşturduğu havlardan kurtulmak için bebeğiniz doğana kadar mutlaka her gün gün aşırı halıyı süpürerek havlardan arındırın. Böylece bebeğiniz odasına geldiğinde tüylerden arınmış bir halı ile onu karşılayabilirsiniz. Hipoalerjenik, antialerjik halılarda tercih edebileceğiniz halı çeşitlerinden. Mümkün olabildiğince nötr tonlarda, kısa tüylü halıları tercih ederseniz dekorasyona daha fazla renk katmanız için imkanınız olacak.

 

Renkli çerçeveler

Çerçevelerin içine sulu boya ile bezenmiş rengarenk hayvan figürlerini yerleştirerek odaya renk katabilirsiniz. Bunlar hem çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunacak hem de yaratıcılığını perçinleyecektir. özellikle hayvan figürleri bebeklerin çok ilgisini çekmektedir. Ayrıca bu fikir ile bebeğinizin odasını sadece bebekken değil ilkokul yıllarına kadar kullanması için uygun bir dekorasyon haline getirmiş olacaksınız.

 

Bebek odası için aydınlatma fikirleri

Bebek odası için loş bir aydınlatma tercih etmeyi sakın ihmal etmeyin. Gerek bebeğinizi emzirirken gerek uyuturken loş bir ışık size hem yardımcı olacak hemde bebeğinizin uykusunu getirecektir. Ayrıca sarı ışıktan kaçının. Çünkü sarılık sorunlarında mutlaka bebeğin beyaz ışık altında durması gerekiyor. Bu da kulağınıza küpe olsun.

 

Bebek odası için renkli dekorasyon fikirleri

Raf çeşitlerini tercih ederek üzerine bebeğiniz için aldığınız tüm eşyaları, oyuncakları dizmek bebeğinizin odasını anında renklendirecek ve farklı bir ortama büründürecektir. Bu yüzden iki üç kattan oluşan rafların üzerine bebeğiniz için aldığınız oyuncakları, ona okuyacağınız hikaye kitaplarını dizerek ortamı renklendirebilirsiniz. Görmüş olduğunuz gibi birkaç adımda hem ferah, hem sakin ve huzurlu, hem de çok boğulmadan renkli bir bebek odasına sahip oldunuz. Beşik tercihiniz, bez değiştirme ünitesi tercihiniz tamamen size kalmış. Fakat unutmayın ilk etapta odayı fazla eşya ile boğmamak hem sizin hemde bebeğinizin rahatlığı açısından oldukça önemli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here