Bitki Bakımı İle İlgili Bilmeniz Gereken Püf Noktaları

0
144

Bitki Bakımı İle İlgili Bilmeniz Gereken Püf Noktaları

Evimizi renklendiren, ortama ferah bir hava katan ve görsellikleri yüzünden asla vazgeçmediğimiz bitkilerimiz hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda. İşte Bitki bakımında bilmeniz gereken püf noktalar ve daha sağlıklı, daha uzun süre yaşayan bitkiler için uygulamanız gereken bakım önerileri, keyifli okumalar..

Her Bitkinin Su İhtiyacı ve Güneş Işığı İhtiyacı Farklıdır

Her bitkinin birbirinden farklı bakım önerileri vardır aslında. Fakat biz yazımızda genel anlamda her bitkinin ihtiyaç duyduğu ve her bitkiye bakım yaparken uygulamanız gereken püf noktalarından bahsedeceğiz. Bildiğiniz gibi bitki toprakları ekstra olarak vitaminli ve mineralli bir şekilde satılıyor. 1-2 yıla kalmadan bitkiler topraklarındaki vitamin ve mineralleri tamamen bitireceğinden dolayı bitkilerinizin topraklarını yılda bir kere değiştirmeniz, havalandırmanız daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır.

Bitkinizin Büyümesi Yavaşladı İse;

Eğer bitkiniz eskisi kadar hızlı bir şekilde büyümüyorsa o halde mutlaka vitamin ve mineral takviyesini destekleyici topraklar edinin. Bu toprakları yılda bir kez değiştirerek bitkinizin daha gür, daha uzun daha sağlıklı görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Bitkiler yan yana olmayı sevmezler. Elbette bitkileri yeşil ve bir arada tutmak çoğu zaman onların birbirini kıskanmasını ve daha büyük, daha uzun olmasını sağlar. Fakat özellikle yaprakları birbirine değen bitkiler birbirlerinden irite olurlar ve çoğu zaman solup daha cansız hale gelebilirler. Bunun önüne geçmek için bitkilerinizin arasına mesafe bırakın. Bu mesafe bitkilerinizin büyüme mesafesi olacaktır.

Bitkilerinizin Arasında Belirli Bir Mesafe Olsun

Birbirlerinin yapraklarına değmeyen bitkiler çok daha ferah bir ortamda daha iyi bir şekilde büyüyeceklerdir. Çoğu bitki direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayı, direkt olarak sıcak ve soğuğa maruz kalmayı sevmez. Bunun önüne geçmek için bitkilerinizi özellikle ekstra soğuk olan, ekstra sıcak olan alanlardan uzak tutmalı salonunuzda, evinizde ılık olan ortamlarda muhafaza etmelisiniz.

Düzenli Bakım Önemli

1 hafta veya 1 ay bakmadığınız bitkilerinize birkaç gün bakım yaparak canlı tutamazsınız.. Bitki bakımında sürekilik ve düzen çok önemlidir. En azından haftada 2 kez kontrol etmeli, su ihtiyacını gidermeli ve böcek, sinek oluşumuna karşı tedbir almalısınız.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here