Bu Bakım Uygulamaları Sağlığınızı Tehtit Ediyor!

0
148

Bu Bakım Uygulamaları Sağlığınızı Tehtit Ediyor!

Cilt ve saç bakımında öyle klişeler var ki neredeyse bazı uygulamalar sağlığınızı bile tehtit edebilir boyutta! Yazımızda belki de yıllardır doğru bildiğiniz yanlışlar ile yüzleşecek çok şaşıracaksınız!

Aşırı sıcak su ile yıkanmak kirlerden arındırır

Hepimiz duş sırasında saatler geçiriyoruz, keseleniyoruz ve hatta kaynar suların altında bekliyoruz. Bunun nedeni cildin yumuşayarak kirlerin daha çabuk atılacağının düşünülmesi. Ama aslında sıcak suyun hem cildimiz hem de saçlarımız için birbirinden farklı zararları bulunuyor. Bunun en başında gözeneklerin ekstra olarak açılması, cildin ekstra olarak kurması, sebum dengesinin değişmesi ve kafa derisinde kepeklenme problemidir..

Kepeklenme Probleminin Nedeni;

Özellikle kafa derisindeki kepeklenme problemi ekstra olarak sıcak suya maruz kaldığınızda ortaya çıkar. Kafa derisindeki özel hücreler ve özel fauna sıcak suyun etkisiyle bozularak ekstra olarak sebum üretmeye başlar. Bu sebum dışarı atılamadığından kepek sorunu olarak size geri döner. Keza cildiniz için de aynı durum geçerlidir. Gözeneklerinizin ekstra olarak açılmasına neden olan aşırı sıcak su açık gözeneklerin içerisine kir ve yağın dolmasına daha müsait hale gelir.

Sıcak Su ve Cilt Sağlığı İlişkisi

Aslında bilinenin aksine ekstra olarak sıcak su ile duş almak size bir fayda değil zarar sağlayacaktır. Hatta duştan çıkmadan evvel birkaç dakika soğuk su ile tüm cildinizi şoklamak hem derinizin daha sıkı görünmesine yardımcı olur hem de saçlarınızın daha parlak olmasına yardımcı olur.

Günde 3 kere ağız çalkalama suyu kullanmak dişleri ekstra olarak parlatır

Günümüzde ağız çalkalama suları ile ilgili yanlış bilgiler dolaşıyor. Özellikle günde 3 veya 4 defa yoğun alkol içeren ağız çalkalama suları kullanıldığında diş eti çekilmesi, dişlerde hassasiyet sorunu meydana gelebiliyor. Bunun yerine günde 2 defayı aşmamak suretiyle ağız çalkalama suları kullanılmalı ve eğer dişlerinizde diş etlerinizde ekstra hassasiyet var ise alkol tabanlı olanları değil, daha hafif formda olanlar tercih edilmeli. İşte birbirinden farklı cilt bakım ve vücut bakım hataları bunlar. Sizde bu hatalara dikkat ederek cilt, saç ve diş kalitenizi arttırabilir, daha sağlıklı bir hayata geçiş yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here