Çamaşır Suyu Kullanmadan Hijyenik Temizlik Yolları

0
251

Toplumca temizliğe düşkün olduğumuz aşikar. Özellikle kadınlar yaz temizliği, kış temizliği, bahar temizliği, güz temizliği, bayram temizlik, rutin temizlik, yeni yıl temizliği derken temizlik yapmak için adeta bahaneler uydurmuş, bununla da kalmayıp temizlik için özel isimler bulmuştur. Hepimiz annemiz, eşimiz, kardeşimiz, ev arkadaşımız veya herhangi bir yakınımızdan biliriz ki temizlik için belirlenen günler dahi var. Bununla da kalmayıp iş, misafir gelince ayrı özen gösterilerek yapılan temizliklerden tutun da mutlu olduğumuzda ya da sinirli olunca yapılan temizliklere kadar vardırılmıştır. Bu durum her hanede kısmi değişiklikler göstermekle beraber sistemsel olarak baktığımızda üç aşağı beş yukarı aynı döngüde devam eder.

Belki de geleneksel bir yöntem olduğu için düşülen bir diğer yanlış ise her yeri çamaşır suyuna boğup, litrelerce çamaşır suyu boca edilen yerin daha temiz olduğu algısıdır. Birçok kadın çamaşır suyu olmaksızın yapılan temizlik işlemini ya eksik olarak görmekte ya da başarılı bir işlem olarak kabul etmemektedir. İllaki, rutin olarak kabul görülen dönemlerde yapılan temizliklerde zehirlenen hanımları hastanelerin acil servislerinde görmüşsünüzdür. Bu çok doğal. Çünkü çamaşır suyu çok güçlü ve tehlikeli bir kimyasaldır. Bileşiminde bulunan sodyum hipoklorit, temizleme esnasında köpürerek solunum sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Peki astım, alerji, zehirlenme hatta kansere yol açan bu kimyasalı kullanmadan temizlik yapmanın bir yolu yok mu? Çamaşır suyu kullanmadan hijyenik temizlik yolları tabi ki de var. Peki bu malzemeler hangileri?

  • Arap Sabunu,
  • Elma Sirkesi,
  • Karbonat,
  • Uçucu Bitkisel Yağlar,
  • Dezenfektanlar,
  • Bitkisel Yağlı Sıvı Sabunlar,
  • Boraks ve
  • Çamaşır Sodası.

Çamaşır suyu yerine kullanacağınız bu malzemeler hem hijyen açısından, hem de temizleyeceğiniz yüzey açısından bir problem oluşturmayacağı gibi sağlığınızı da olumsuz etkilemez. Üstelik yapmanız gereken tek şey, çamaşır suyu yerine bu malzemelerden bir miktar koymak. Hepsi bu kadar. Yani çamaşır suyu kullanmadan hijyenik temizlik yolları sanıldığı gibi imkansız değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here