Cilde En Fazla Zarar Veren Etkenler

0
170

Cilde En Fazla Zarar Veren Etkenler

Cildimizin erken yaşlanmasına neden olan cildimizde sivilce ve akne oluşumuna neden olan minik kırışıklıklarımızın görünümünü fazlalaştıran cilde zarar veren etkenler nelerdir? Cilt bakımınıza ne kadar dikkat ederseniz edin işte bu etmenler sayesinde cildiniz çok daha çabuk yaşanabilir, minik kırışıklıklarınız çok daha çabuk artabilir. Yazımızda cilde zarar veren etkenleri sıraladık, keyifli okumalar.

UVA UVB Işınları

Cilde zarar veren etmenlerin başında hepimizin adı gibi bildiğin güneşin zararlı ışınları yeralıyor. Cilt korunmadan ve nemlendirici krem uygulanmadan güneşe maruz bırakıldığında ciltte ciddi lekelenmeler meydana gelebiliyor. Bunun yanı sıra kırışıklıkların görünümü artıyor. Cildin kendi koruyucu tabakasını güçlendirmek adına güneşe maruz kalmadan evvel en az yarım saat önce mutlaka güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu kremler kullanılması gerekiyor. Böylece güneşin vereceği zarar minimuma iniyor. Şunu unutmamak gerekiyor güneş sadece yazın cildimizi tehdit etmiyor, dört mevsim kış mevsimi de dahil olmak üzere güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmak için güneş koruyucu kremler kullanmak çok önemli.

Ekstra Soğuk Havalar

Mevsim geçişlerinde tıpkı bedenimiz gibi cildimizde kendini mevsimin soğukluğuna ayarlamaya çalışırken kurur. Bildiğiniz gibi mevsim geçişlerinde çok çabuk hasta oluruz. Bağışıklık sistemimiz çöker. Bunun nedeni vücudumuzun yeni mevsime ve yeni havaya ayak uydurmakta zorlanmasıdır. Cildimizin de bir hafızası vardır. Yaz ayından çıkıp sonbahar ve kış aylarına girdiğimiz günlerde cildimiz soğuk havanın etkisine alışmaya çalışır. Bu yüzden ekstra olarak kuruyup matlaşabilir. Soğuk havalar cildin en büyük düşmanıdır. Özellikle kuru ciltler soğuk havalarda gittikçe hassaslaşır, egzamatik problemlere kadar varan cilt sorunları ile mücadele etmek zorunda kalabilirler. Bunun önüne geçmek için cildi 24 saat nemlendiren cildin nemli tutan ve soğuk havanın etkilerine karşı koruyacak özel kremler kullanmanızı öneriyoruz.

Düzensiz Beslenmek

Elbette yadsınanmaması  gereken bir konu da düzensiz beslenme. Düzenli olarak su tüketmediğinizde ekstra olarak yağlı, tuzlu, şekerli yiyecekler tükettiğinizde ve çikolata, cips gibi abur cuburları yemeyi abarttığınız da ilk olarak gözlemleyeceğiniz olumsuzluklar cildinizde meydana gelecektir. Gözeneklerinin tıkanması sivilce oluşumu ekstra yağlanma sorunu beslenmenizle yakından alakalıdır. Haftanın en az birkaç günü yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeli, günde iki buçuk üç litreyi varana kadar su tüketmelisiniz. Düzenli beslenme sonucunda aknenelerinizin geçtiğini, siyah nokta oluşumunun minimuma indiğini gözlemleyeceksiniz.

Son olarak her ne kadar zararsız gibi görsek de kalın yapıdaki fondötenleri ve ten ürünlerini her gün gün aşırı kullanmak maalesef göreneklerimizde tıkanma meydana getiriyor ve cilt kalitemizi bozuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here