Cildiniz İçin Zararlı İçerikler

0
210

Cildiniz İçin Zararlı İçerikler

Çoğu zaman kişisel bakımımızı evde kendi yöntemlerimizle doğal malzemeler ile yapıyoruz veya kozmetik marketlerde hiçbir şekilde içeriğine dikkat etmeden ürünleri sepetimize atıyoruz. Peki ama her içerik cildimiz için uygun mu? Yazımızda cildinizi irite edecek, cildinize zarar verecek ve kullanmamız gereken içeriklerden bahsettik, keyifli okumalar.

Birçok cilt bakım kreminin içerisinde maalesef birbirinden zararlı içerikler bulunuyor. Bu tarz içerikleri okumayı bilmediğinizde binbir özenle satın aldığınız kremin cildinize bakım yaptığını düşünüyor olmalısınız. Fakat bu yanlış. Maalesef içeriğindeki birbirinden farklı zararlı maddeler ile bu tarz nemlendirici kremler cildimize bakım yapmak yerine aksine cildimizi yıpratıyor. İşte o içerikler;

Alkol

İçeriğinde alkol bulunan ürünler ciddi anlamda hassas ciltleri tahriş eder, kızarıklığa yol açar. Yağlı ciltlerin ürünlerinin içerisinde genel anlamda alkol bulunsa da yağlı ciltler dahi alkolden irite olabilir. Cilt bakım ürünlerinin içerisinde ilk sıralarda alkol bulunmamasına dikkat etmelisiniz.

Parfüm

Her ne kadar mis kokulu kremleri seviyor olsak da parfümlü bir şeyi cildimize sürmek bir o kadar yanlış. Nasıl ki parfümü direkt yüzünüze sıkmıyorsanız içeriğinde parfüm bulunan bir cilt bakım ürününü de yüzünüze sürmemelisiniz. Bu tarz ürünler cildinizi kızartıp irite ederken özellikle göz çevrenizde hassasiyet meydana getirebilir.

Paraben – Silikon

Maalesef birçok cilt bakım kreminin içerisinde hatta cilt temizleme ürünlerinin içerisinde bile paraben başta olmak üzere SLS türevleri de yer alıyor. SLS türevleri yani silikon türevleri ciltte donuklaşıp matlaşmaya ve zamanla gözeneklerin tıkanmasına neden oluyor. Ciltte ilk etapta kadifemsi ve yumuşak bir doku bırakan silikon zamanla gözenekleri tıkadığı için akne ve sivilce oluşumuna neden oluyor. Silikon içeren ürünlerden uzak durmanızı öneriyoruz.

Gelelim evde uyguladığınız cilt bakım yöntemlerine. Leke görünümünü gidermek için birçok blogda limonun işe yaradığını okumuşsunuzdur. Fakat limon asidik yapısı ile asla direkt cilde uygulanmaması gereken içeriklerin başında yer alıyor. Hatta limon öyle bir aside sahiptir ki temizlik maddeleri niyetine dahi kullanılabilir. Limonu ancak seyrelterek cilt bakım ürünlerinin kullanımına uygun hale getirebilirsiniz. Limonu asidik olarak direk yüzünüze uygulamak yüzünüzü ciddi anlamda yakabilir ve hatta bu yanma geçmeyebilir. Dermatoloğa giden birbirinden farklı genç kadınların en büyük şikayeti evde yaptıkları domates, limon gibi maskeler sayesinde ciltlerinin yanması ve bunların verdiği hasardır. Siz de bu kadınların düştüğü duruma düşmek istemiyorsanız her okuduğunuz yerde cildinize domates veya limon sürülmesini engellemesiniz. Cildinize asidik maddeleri sürmemeli ve mümkün olduğunca bu tarz maddelerden uzak durmalısınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here