Çocuklara Sağlıklı Kilo Aldırmanın Yolları

0
81

Çocuklara Sağlıklı Kilo Aldırmanın Yolları

 

Çocuğunuzun yeteri kadar iyi beslenemediğini düşünüyorsanız veya çocuğunuzun yeme bozukluğu olduğundan şüpheleniyorsanız çocuğunuza sağlıklı kilo aldırmak için yazımızdan faydalanabilirsiniz. İşte zayıf ve beslenme düzenini henüz oturtamamış çocuklar için birbirinden faydalı öneriler, keyifli okumalar.

Öncelikle çocuğunuza sağlıklı bir şekilde kilo aldırmak istiyorsanız mutlaka kendiniz rol model olmalısınız. Çocuğunuzun sürekli olarak ara öğünlerde abur cubur yemesinden şikayetçiyseniz o halde evde abur cubur tarzı ürünler bulundurmamalısınız. Bunu yerine çocuğunuza ara öğünlerini geçirebileceği sağlıklı atıştırmalıklara yer vermelisiniz. Çocuğunuzun beslenme düzenini değiştirirken kendi beslenme düzeniniz de ideal olmalıdır. Yani çocuğunuz aslında sizin dediğinizi değil tam anlamıyla yaptığınızı yapacaktır. Eğer siz de düzenli olarak sağlıklı beslenirseniz çocuğunuz sizi rol model alarak o da sağlıklı beslenmeye başlayacaktır. Düzenli saatlerde yemek yemek çocuklar için en önemli kavramlardan biridir. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar fazla hiperaktif, fazla hareketli olabilirler. Bu yüzden normalde üç öğün olan öğünü biraz daha fazlalaştırarak 4 veya 5 öğüne çıkartabilirsiniz. Elbette ara öğünleri de atlamayın. Ara öğünlerde çocuklarınızın sağlıksız atıştırmalıklar tüketmesini engellemek istiyorsanız kuruyemiş tarzı yiyeceklere yöneltin. Kuruyemiş çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Fındık, fıstık, badem, ceviz ve diğer kuruyemiş türlerini çocuğunuzun yemesini istiyorsanız mutlaka bir kase içerisinde oyun oynarken yanına götürmeyi ihmal etmeyin. Böylece canı cips ve diğer zararlı atıştırmalıkları çekmeyecek, kuruyemişe yönelmiş olacaktır.

Çocuğunuzun sağlıklı yemekler yemesini özellikle sebze yemeklerini tüketmesi istiyorsanız mutlaka sunumuna özen gösterin. Çocukların seveceği şekilde şirin bir sunum yaparak veya ona özel bir an yaşatarak çocuğunuza sebze yemeklerini sevdirebilirsiniz. Özel bir tabakta sunarak üzerine birkaç süsleme ekleyerek çocukları sebzeye yöneltmek çok kolaydır. Son olarak çocuğunuzun asla tüketmeyeceğini düşündüğünüz sevmediği yiyecekleri farklı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Ezmesini yapabilir bir böreğin içine koyabilir veya tüketmediği pekmez gibi maddeleri sıvıların içerisine şeker gibi karıştırabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınızla birlikte masayı hazırlamak onları da yemek yaparken dahil etmek akıllıca bir fikir olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here