Daha Kolay Bir Doğum İçin Öneriler

0
152

Daha Kolay Bir Doğum İçin Öneriler

 

Doğum zamanı yaklaştıkça strese giriyor ve doğumunuzun zor olacağından endişe ediyorsanız bu yazı tam sizlik. İşte içinizi rahatlatmak için birbirinden farklı doğum öncesi stres azaltma önerileri, keyifli okumalar..

Daha kolay bir doğum için ilk olarak stres seviyenizi minimuma indirmeniz gerekiyor. Bunun için sağdan soldan duyduğunuz kulaktan dolma bilgileri bir kenara bırakın profesyonel insanların yazdığı kitapları okuyarak bilgilenin. Özellikle İnternet ortamında doğum sırasında ciddi sorunlar yaşayan kişilerin bunları abartması ile birlikte stres seviyeniz maksimum düzeye çıkabilir. Eğer hala bilgilenmek ve bilinçli bir doğum yapmak istiyorsanız sadece bilgili kişilerin güzel bir dille yazdığı bilgi verici kitapları okumanızı öneriyoruz.

Doğum öncesi pilates veya ufak egzersizler ile pelvis kaslarınızı çalıştırın. Bu doğum sırasında daha iyi bir itme gücünüzün olmasına yardımcı olacaktır. Özellikle kadınların bu kas gruplarını çalıştırması çok kolaydır. Ev ortamında pelvis kaslarınızı nasıl çalıştırabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ev ortamında ufak egzersizler yapmak da mümkün. Esneme hareketleri yapmaktan kaçınmayın. Önemli olan kendinizi fazlaca zorlamamanız ama yine de hareket kabiliyetinizin artmasına yardımcı olmanız. Bunun için evinize bir pilates topu alabilir ve günaşırı pilates topu ile 3-4 hareket yaparak egzersiz yapmaya yardımcı olabilirsiniz. Eğer tek başınıza egzersiz yapmak sizi strese sokuyor ise eşinizle birlikte gideceğiniz plates kurslarında hem doğum sırasında daha aktif olmayı, hem de birlikte vakit geçirmeyi sağlayabilirsiniz. Doğum yaklaştıkça tüketeceğiniz yiyeceklerin çeşidi de azalıyor..

Özellikle mide bulantısı ile birlikte hiçbir zaman yiyecek yiyemeyecek duruma geliyorsunuz. Bunun en önemli etkeni doğum yaklaştıkça yükselen stres oranı. Eğer siz de aç kalmak riskinden korkuyorsanız ama yine de bir şeyler yemekten çekiniyorsanız o halde meyveler kurtarıcınız olacak. Özellikle elma armut gibi yumuşak meyveler, muz gibi besleyici meyveler ile birleştiğinde hem harika bir ara öğün oluşturacak, hem de midenize bir şeyler girmiş olacak..

Ayrıca bazı rahatlatıcı bitki çaylarından, ılık suyun içine sıkılmış birkaç damla limonlu sudan da faydalanabilirsiniz. Bu tarz yiyecekler hem midenize bir şeyler girmesine yardımcı olacak, hem stres seviyenizi azaltacak, hem de mide bulantınızı azaltacaktır. Doğum sırasında ekstra olarak rahatlamak istiyorsanız doğuma sevdiğiniz birkaç kişinin yanınnızda gelmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle eşiniz, kardeşiniz veya anneniz doğum sırasında yanınızda olup elinizi tuttuğunda çok daha rahat bir doğum gerçekleştirebilirsiniz. Böylece ekstra olarak güvenli bir şekilde doğum odasına girebilir ve sağlıkla bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here