Daha Verimli Bir Uyku İçin Yapmanız Gerekenler

0
175
Beautiful young woman sleeping in bed. Focus on clock.

Daha Verimli Bir Uyku İçin Yapmanız Gerekenler

Eğer işe giderken erken uyanmakta zorlanıyorsanız, gün boyu yatağınızı özlüyor, sürekli uyku ihtiyacı hissediyorsanız veya gece uyuduğunuz uykudan hiçbir şey anlayamıyor dinlenemiyorsanız bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Yazımızda sağlığınız açısından çok önemli olan uykunuzu çok daha verimli bir şekilde uyuyabilmeniz için birçok öneride bulunduk, keyifli okumalar..

Düzenli bir uyku saati belirleyerek işe başlayın. Her gün yatağa girdiğiniz saat mümkünse aynı saat aralığında olmalı. Bir gün saat 2’de yatıp ertesi gün saat 9’da yatmak maalesef verimli bir uyku almamanıza neden olacaktır. Her gün mümkün olabildiğince 10-11 gibi yatağa girip mümkün olduğunca aynı saatlerde uyanmaya dikkat edin. Yatmadan önce ağır yiyecek ve içeceklerden kaçının. Bu reflüye, gastrite sebep olacağı gibi hazımsızlık problemi ile size gece boyu kabus yaşatacaktır. Mideniz dolu yattığınızda verimli, rahat, dinlenmiş bir uyku yiyebileceğiniz zannetmiyorsunuz herhalde. Çünkü mide asiti fazlaca salgılanarak midenin dinlenmesi engellenmiş oluyor. Bildiğiniz gibi gece boyu tüm organlarımız dinlenir, mide de dahil. Bu yüzden gece yatmadan evvel büyük öğünlerden kaçılmalı, eğer karnınız acıkıyorsa ufak ara öğünler ile geçirmeyi denemelisiniz.

Ilık Bir Duş

Eğer stresli bir günün ardından, zor bir günün ardından kaslarınızın yumuşamasını, gevşemesini istiyorsanız ve rahat bir şekilde uykuya dalmak bebek gibi uyumak, dinlenmiş bir şekilde uyanmak istiyorsanız sizin ihtiyacınız olan şey ılık bir duş. Hatta kuvvetiniz var ise 10-15 dakikanızı ılık suyun içerisinde geçirerek adeta bir meditasyon yapabilirsiniz. Bu kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacak ve stresli geçirdiğiniz günün ardından size ufak bir terapi olmuş olacak. Ardından çok daha rahat uyuduğunuzu fark edeceksiniz.

 

Bitki Çayları

Eğer uykuya dalmakta zorlanıyorsanız ve yine stresli bir gün geçirdiyseniz melisa çayı, rezene çayı gibi çaylar yardımıyla çok daha rahat bir şekilde uykuya dalabilir, stresinizden arınabilirsiniz. Bu tarz çayların yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Ayrıca ağrı problemleriniz için de bu tarz çayları kullanabilirsiniz. Özellikle regl dönemindeki kadınlar streslerini azaltmak, karın bölgesindeki ağrıları hafifletmek için melisa ve rezene çayını tüketebilirler. Keza papatya çayı da rahatlayıp gevşemek için iyi bir yöntem.

 

Yoğurt Tüketimi

En doğal uyku getirici gıdaların başında yoğurt bulunuyor. Gece yatmadan evvel veya akşam yemeğinde ayran içerek yoğurt tüketerek veya süt ürünlerini tüketerek çok daha rahat uykuya dalabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu tarz ürünlerin içerisinde laktoz bulunduğu için harika bir uyku deneyimi yaşamanıza yardımcı olacaktır. Son olarak gün içerisinde sık sık uyumak gece uyuyacağınız verimli uykunun bölünmesine ve uykunuzun çok daha çabuk bitmesine neden olacağı için ertesi güne yansıyacaktır. Bunun önüne geçmek için her ne kadar uykunuz olursa olsun gün içerisinde uyumamaya, uykunuzu geceye saklamaya dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here