Dudaklarda Kuruluk ve Soyulma Nasıl Önlenir?

0
105

Dudaklarda Kuruluk ve Soyulma Nasıl Önlenir?

 

Gerek mevsim geçişlerinden gerek yeteri kadar sıvı alamamaktan gerekirse ateşlenme gibi problemlerden dolayı cildimiz ve en önemlisi dudaklarımız çatlayıp kuru, bakımsız bir görünüme bürünebilir. Kurulukla  birlikte soyulmalar, çatlamalar ve en önemlisi kızarıklık meydana gelebilir. Bunun sonucunda halihazırda hastaysanız ekstra ateşiniz çıkabilir ve bakımsız dudaklar ile makyaj yapmak bir o kadar zorlaşabilir. Peki bebeksi dudaklara kavuşmak dudaklarda bulunan kuruluk, soyulma ve çatlaklardan arındırmak için neler uygulanabilir? Yazımızda kurumuş çatlak soyulan acılı durakları nemlendirecek tüm bu sorunlarını giderecek püf noktalardan bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

İşe öncelikle dış müdahalelerden değil içten başlayalım. Dudaklarınızdaki kurmanın en büyük nedeni su ihtiyacındandır. Günlük olarak iki buçuk üç litreye yakın su içmediğinizde cildiniz nasıl kuruyor ise dudaklarınızda kurur yavaş yavaş rengini kaybeder soyulmalar ve çatlamalar meydana gelir. Bunun önüne geçmek için öncelikle her gün günde en az iki buçuk litre su için. Meyve ve sebzelerinizi düzenli yemeye özen gösterin. Bu hem cilt kalitenizi hemde dudağınızdaki çatlakları minimuma indirmeyi sağlayacaktır. Özellikle mevsim geçişlerinden en çok etkilenen organlarımızdan biri dudaklarımız oluyor. Bahar alerjisinden kış mevsimine girerken havaların aniden soğumasından etkilenen dudaklar kuruyup çatlıyor. Bunun için mümkün olabildiğince kalın yapıdaki ürünleri dışarı çıkmadan evvel dudaklarınıza bol miktarda uygulayın. Dışarının soğuk havasına veya sıcağın kavurucu etkisine karşı dudaklarınızı ilk olarak bu şekilde koruma altına alabilirsiniz.

Güneş koruyucu ürünler

Cildinizi nasıl güneşten koruyorsanız dudaklarınızda da UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumak adına güneş koruyucu ürünler kullanın. Kimi zaman bu esgeçiliyor. hal böyle olunca dudaklar güneşin etkisiyle ekstra kuruyup çatlayabiliyor. İçerisinde UV ışını olan güneşin zararlı etkilerinden dudakları koruyan özel ürünler dudaklarınız için kurtarıcı olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here