En Sık Görülen 4 Yaz Hastalığı

0
83

En Sık Görülen 4 Yaz Hastalığı

 

Bahar ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte hastalıklarda artış gözlemleniyor. Özellikle kalabalık olan yerlerde, otobüslerde, okullarda maalesef mikroplar ve bakteriler kol geziyor. Hal böyle olunca gerek siz iş ortamında gerekse çocuklarınız okul ortamında birbirinden farklı mikroplar ile hastalığı eve taşıyabiliyor. Peki ama bahar ve yaz mevsiminde en sık görülen hastalıklar hangileri? Gelin birlikte öğrenelim, keyifli okumalar.

Yaz nezlesi

Yaz nezlesi özellikle gözlerin sıklıkla akması, saç diplerinin acıması, seyreden yüksek ateş, iştahsızlık ve halsizlik ile tanımlanabilir. Yaz nezlesinin en büyük özelliği burun ve geniz akıntısının fazla olması, bunu takip eden göz nezlesi ile birlikte gözlerin fazlaca hassaslaşması, kızarması ve sürekli sulanmasıdır. Göz nezlesi ile birleşen yaz nezlesi bir de ortaya saç diplerinde ağrıma sorunu eklenince çekilmez bir hal alabiliyor. Özellikle bahar ve yaz mevsimine girişlerde görülen yaz nezlesi çok bulaşıcı ve aynı zamanda hızlı geçicidir. Yani uzun süre kalıcı bir nezle olmadığını söyleyelim. Fakat yaz nezlesi kişiden kişiye çok fazla bulaşabildiği için aynı hafta içerisinde bu nezleyi atlatsanız bile etkisi sürebiliyor ve birkaç hafta daha devam edebiliyor.

Bahar alerjisi

Bahar alerjisi burunda, genizde kaşıntı hissi, yüzde kaşıntı, kızarıklık minik isilikler görülmesi ve en önemlisi kulakların iç kısmında minik zonklamalar ve yüksek ateşle birlikte seyreden halsizlik durumu olarak tanımlanabilir. Bahar alerjisinin en büyük nedenlerinden biri elbette bahar aylarında görülen yoğun polen artışı ile birlikte gözlemlenen pamukların uçuşmasıdır. Kavaklardan uçuşan pamuklar bir yana çiçeklerin polenleri ve bitkilerin polenlerini dökmesi ile birlikte bahar mevsiminde bu tarz alerjik reaksiyonlar çok sık görülebiliyor. Her 10 kişiden 8’inde bahar alerjisine rastlanıyor. Bahar alerjisi ile birlikte halsizlik sorunu, depresif tavırlar ve en önemlisi geniz akıntısı ile birlikte bolca kaşıntı seyredebiliyor. Bu tarz alerjilerin ilaç ile çözümü mümkün. Burun spreyleri ve alerji haplarının kullanımı ile birlikte özellikle minimum kaşınma problemi yaşanıyor. Sizde yoğun şekilde kaşınma problemi, cildinizde alerjik reaksiyonlar oluşması ve en önemlisi halsizlik problemi ile bir türlü baş edemiyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna gidip hekiminize danışınız.

 

Güneş yanıkları

Yaz mevsiminde özellikle en çok görülen hastalıklardan biri de güneş yanıkları ve cilt hassasiyetidir. Güneşe maruz kalan cilt güneş koruyucu ürünler ile korunmadığında çeşitli cilt yanıkları oluşur ve tüm yaz boyunca geçmek bilmez. Cilt yanıklarına sürülen yoğurt ve diğer ürünler ise cilt yanıklarını çok daha kötü hale getirebilir. Halk arasında bilinen cilt yanığını geçiren diş macunu uygulama, yoğurt uygulama gibi yöntemler maalesef cilt yanığını çok daha kötü hale getirir. Bu yüzden cilt yanıklarında en yakın hekime başvurmalı ve gerekli kremleri kullanmalısınız.

 

Göz alerjisi

Tıpkı polen alerjisi, geniz kaşıntısı gibi göz alerjisi de bahar ve yaz aylarında en sık görülen rahatsızlıklardan biri. Göz alerjisine ek olarak aynı zamanda halk arasında it dirseği olarak bilinen tomurcuk da bahar ve yaz mevsiminde sıklıkla görülür. Gözün kaşınması iltihabik problemlerin olması ve gözün kaşınması ile birlikte mikrop kapması maalesef tomurcuk oluşumuna neden olabiliyor. Bu tarz problemler de çeşitli göz damlaları ve sterilize ürünler ile göz dezenfekte ediliyor ve biraz daha rahatlama sağlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here