Epilasyon Sonrası Oluşan Hassasiyeti Önlemek İçin Öneriler

0
108

Epilasyon Sonrası Oluşan Hassasiyeti Önlemek İçin Öneriler

 

Epilasyon biz kadınların korkulu rüyaları haline gelebiliyor. Gerek ağda ve diğer yöntemler gerekse jilet ile epilasyon maalesef ardından can yakıcı sonuçlar doğurabiliyor. Ağdadan sonra kararmaların oluşması cildin hassaslaşması bir yana jiletten sonra minik kesiklerin olması ve hatta kıl dönmeleri ile birlikte minik lekelerin belirmesi de maalesef ardı ardına denk geliyor. Peki epilasyon sonrası bakım önerileri nasıl olmalı? Cildimizi nasıl daha iyi koruyabilir, nasıl daha uzun süre temiz ve berrak bir şekilde muhafaza edebiliriz? Yazımızda epilasyon sonrası hassaslaşan ciltlerin hassasiyetini giderecek bakım önerileri var, keyifli okumalar.

Ağda ile epilasyon sonrası bakım önerileri

Ağda halihazırda hassas ciltlere asla önerilmeyen normal ciltleri bile irite edebilecek bir epilasyon yöntemidir. Tüylerden arınmak için ağda kimi zaman kıl köklerini kökünden aldığı için çok sık tercih ediliyor olsa da hassas ciltler maalesef ağdadan sonra kızarabiliyor ve bu kızarıklıklar zamanla kararmalara neden olabiliyor. Peki ağdadan sonra hassaslaşan cilt için ne yapmalı? Cildinize olabildiğince makyaj, içerisinde parfüm bulunan kremler ve diğer asitli ürünlerden uzak tutmalısınız. Hatta bir süre güneşe çıkmamalısınız. Halihazırda hassas olan cildiniz ile bir de güneşe çıktığınızda güneş yanıkları ve lekelenmeler meydana gelecektir. Cildinizi korumak için mutlaka 50 koruma faktörü ve üzeri güneş koruyucu kremler kullanmalı, bir iki gün cildinizi direkt olarak güneşe maruz bırakmamalı ve en önemlisi içerisinde parfüm olan kremlerden kaçınmalısınız. Bunun yerine doğal zeytinyağı, tatlı badem yağı içeren veya hindistan cevizi yağı gibi ürünler ile cildinize masaj yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Jilet sonrası bakım önerileri

Jiletle epilasyondan sonra oluşan en büyük olumsuzluklardan biri de kıl köklerinin fazlaca belli olması ve zamanla siyah lekeler kalmasıdır. Bunun önüne geçmek için jilet yapmadan evvel kuru bir kese yardımıyla tüylerinizin tamamını daha dik ve kalkık bir hale getirmelisiniz. Böylece jilet tüylerinizi tam olarak kökünden alacak ve siyah nokta problemi ile karşılaşmayacaksınız. Jilet yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise tüylerin çıkış yönünün tersine değil çıkış yönüne doğru almanızdır. Bu sayede kıl batmaları da minimuma inmiş olacak. Jiletleme işlemi sırasında kayganlaştırıcı bir ürün kullanmak cildinizde tahrişi minimuma indirecekdir. Bunun için çeşitli traş jellerinden veya saç kreminden faydalanarak jiletin kayganlığını arttırabilirsiniz. Jiletleme işleminden sonra mutlaka bacaklarınız başta olmak üzere diğer bölgeleri yoğun bir şekilde kremlemeli ve iyice nemlenmesini sağlamalısınız. Onarıcı merhemlerde uygulayabilirsiniz. Sizde bu yöntemleri tekrarlayarak cildinizin daha uzun süre ağrısız, acısız ve kızarıklık olmadan rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here