Ev Ortamında Diş Taşı Temizleme Yöntemleri

0
78

Ev Ortamında Diş Taşı Temizleme Yöntemleri

 

Diş taşı oluşumu dişlere düzenli bakılmadığında, dişler düzenli fırçalanmadığında, yoğun sigara ve alkol tüketiminden, gece uyunmadan evvel diş bakımına özen gösterilmediğinde veya çok asitli meyve ve içecekler tüketildiğinde oluşuyor olabilir. Diş taşı genellikle diş bakım merkezlerinde özel aletlerle giderilir. Fakat bu bakım merkezlerine gidecek vakit bulamıyorsanız diş taşı oluşumunu minimuma indirmek ve oluşmuş diş taşlarını biraz olsun temizlemek için sizlere bazı önerilerde bulunacağız. Yazımızda diş taşı temizleme tekniklerinden ve çeşitli püf noktalarından bahsedeceğiz. İşte o uygulamalar, keyifli okumalar.

Doğal diş bakımı nasıl yapılır?

Vereceğimiz tarif sayesinde ağzınızın içerisinde oluşmuş bakterilerden kurtulacak, diş taşlarını temizleyecek, ağzınızda apse yapan yerlerin rahatlamasına yardımcı olacak ve aynı zamanda ferah bir nefese sahip olacaksınız. İhtiyacınız olanlar ince çekilmiş bir miktar tuz ve biraz karbonat. Karbonat bildiğiniz gibi hem ağız bakımında hem de yüz temizliğinde dahi kullanılabilen antibakteriyel bir içeriktir. Karbonat bu kadar doğal bir madde iken nasıl oluyor da diş taşlarını temizliyor diye düşünüyorsanız hemen cevaplayalım. Karbonat su ile birleştiğinde ortaya köpüren ve diş taşlarınızı temizleyecek yoğun bir içerik çıkar. Diş fırçanıza aldığınız bu iki malzemeyi dişlerinizi fırçalayarak kullanabilirsiniz. Dişlerinizi fırçalarken tuzun dişlerinizi çizmemesi adına yumuşak hareketlerde bulunmaya özen gösterin. Her gün uygulayacağınız bu yöntemle bir haftada diş taşı oluşumunu minimuma indirmiş ve oluşmuş diş taşlarını temizlemiş olacaksınız. Ayrıca tuz ve karbonat ile gargara yapmak ağzımızda bulunan bakterileri giderecek eğer apse yapmış diş etiniz, ağrıyan dişleriniz var ise rahatlamasına yardımcı olacaktır. Yani bir taşla iki kuş diyebiliriz.

Diş taşını önlemenin bir diğer yardımcı öğesi ise ağız çalkalama suları kullanmak. Kimi zaman ağız çalkalama suları kullanmak dişlerde ve hatta ağızda hassasiyete neden olabiliyor. Fakat eğer diş taşlarını birkaç haftada gidermek istiyorsanız içeriği biraz daha hafif olan bir ağız çalkalama suyu satın almanızı öneriyoruz. Ağız çalkalama suları ağızdaki bakterileri minimuma indirir aynı zamanda diş taşı oluşumunu önleyerek dişlerinizin birkaç ton daha beyazlamasına yardımcı olur.

 

Portakal kabuğu yöntemi

Küçükken sıklıkla yaptığımız portakal kabuğunu yeme işlemi aslında ne kadar faydalı bir bilseniz. Portakal kabuğunun içerisinde bulunan özel maddeler sayesinde diş taşını temizlemek mümkün. Portakalın iç kısmında bulunan beyaz yeri soyduktan sonra dişlerinizi hafif bir şekilde bununla fırçalayın. Ardından ağzınızda gargara yaparak işlemi tamamlayın. Haftada bir, iki kere yapacağınız bu yöntemle hem dişlerinizin rengini 1-2 tona kadar açabilir hem de diş taşı oluşumunu minimuma indirebilirsiniz. Bu doğal yöntemler ile sizde diş taşı oluşumundan kurtulun ve düzenli bakım sayesinde diş taşı oluşumunu minimuma indirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here