Farklı Makyaj Sabitleme Tekniklerine Birlikte Göz Atalım

0
136

Farklı Makyaj Sabitleme Tekniklerine Birlikte Göz Atalım

 

Binbir özenle yaptığınız makyajın daha kalıcı olmasını istiyorsunuz. Özellikle sabahın erken saatlerinde yaptığınız makyajın gün sonuna kadar bozulmadan kalmasını istemek hepinizin hakkı. Çünkü makyaja belirli bir vakit ayırıyoruz ve dolayısıyla tüm gün cildimizde kalmasını istiyoruz. O halde size birbirinden farklı makyaj sabitleme tekniklerinden bahsedelim, keyifli okumalar.

Makyaj sabitlemenin temel amacı likit formdaki ürünleri pudra formdaki ürünler ile sabitleyerek daha kalıcı, dayanıklı olmasını sağlamaktır. Fakat iş bu kadar basit değil. İşe en baştan başlayalım. Makyaja başlarken cildinize nemlendirici uygulamak gün içinde nemlendiriciye ihtiyaç duyduğunda cildinizin ten ürünlerini emmesini engelleyecektir. Bu yüzden mutlaka makyaja başlamadan evvel cildinizi bolca nemlendirin. Bu hem ten makyajınızın daha güzel görünmesine yardımcı olacak, hem de gün içerisinde cildiniz nemsiz kaldığında gün içinde ten makyajınızı emmeyecektir. Böylece likit formdaki fondöteniniz, BB kreminiz yüzünüzde çok daha uzun süre kalacaktır. Sıra geldi en önemli adıma. Likit formdaki BB krem, CC krem veya fondöteninizi uyguladıktan sonra üzerine transparan pudra uygulamayı ihmal etmeyin. Hatta bunun için baking yöntemini kullanabilirsiniz.

Baking Yöntemi Nedir?

Göz altı kapatıcınızı ve yüzündeki fondoteni çok daha kusursuz gösteren baking yönteminin temel mantığı bolca transparan pudrayı likit formdaki ürünlerin üzerine yerleştirerek vücudunuzun ısısı ile pişmesini beklemektir. Bu yönteme baking yani pişirme tekniği deniliyor. Pişirme tekniğinde cildinizde kalan pudra formdaki ürün 3-4 dakika sonra süpürülerek ortaya daha pürüzsüz bir ten çıkıyor. Böylece makyajınız çok daha kalıcı, çok daha dayanıklı görünüyor. Ayrıca cildiniz pamuk gibi, ipek gibi görünüyor. Siz de deneyebilirsiniz.

 

Makyaj sabitlemenin son zamanlarda çok daha kolay olduğu başka bir yöntem ise makyaj sabitleme spreyleri. Bu spreylerin içinde genel anlamda gül suyu, gliserin ve bol miktarda nemlendirici özellikteki yağ bulunuyor. Bu makyaj sabitleyici spreylerin tek amacı makyajı sabitlemek değil elbette. Ciltte oluşan fazla, ağır, pudralı görünümü alarak cildin makyajı daha çabuk kabul etmesini sağlamak. Peki evde makyaj sabitleme spreyi yapabilir misiniz? Elbette. Gül suyunun kullanarak makyajınızı sabitleyebilirsiniz. Buzdolabında sakladığınız gül suyunun sprey formdaki bir şişeye doldurarak makyajınızı bitirdikten sonra tüm yüzünüze sıkabilir, böylece pudralı ürünlerin yumuşayarak cildinizde daha doğal durmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bu tarz ürünler ile cildinizi nemlendirebiliriz, gerginliğini alabilirsiniz. Eğer profesyonel bir makyaj sabitleme spreyi yapmak istiyorsanız uzun bir sprey formdaki şişenin içine %80 gül suyu %20 gliserin koyacak şekilde de bu karışımı yapabilirsiniz. Gliserin cildinizi ekstra nemli tutarken uyguladığınız aydınlatıcıların ve parlak ürünlerin ekstra olarak kendini belli etmesine yardımcı olacaktır.

Yazımızda birbirinden farklı makyaj sabitleme tekniklerinden bahsettik. Siz de kendinize uygun bir tekniği deneyebilirsiniz. Baking tekniğini özellikle yağlı ciltlere öneriyoruz. Fakat kuru ciltler cildini ekstra gergin hissedebilir. Kuru ciltler için ise içerisinde gliserin olan makyaj sabitleme suları harika iş görecektir. Siz de kendinize uygun tekniği deneyerek binbir özenle yaptığınız makyajı gün sonuna kadar bozulmadan sabitleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here