Faydalı Sanılan Zararlı Alışkanlıklar

0
129

Faydalı Sanılan Zararlı Alışkanlıklar

 

Kulaktan dolma bilgiler ile aslında doğru yaptığımızı düşündüğümüz birbirinden farklı, zararlı alışkanlıklar bulunuyor. Yazımızda bu alışkanlıklardan bahsettik. Eminiz siz de okuyunca çok şaşıracaksınız, keyifli okumalar..

Ağız Çalkalama Sularına Dikkat!

Diş bakımına ekstra özen gösteriyorsanız mutlaka ağız çalkalama suları da evinizde vardır. Ağız çalkalama sularının genel anlamda ilk içeriği alkol oluyor. Ağzımızdaki bakterilerin ekstra olarak ölmesine ve hatta faydalı bakterilerin bile yok olmasına neden olan ağız çalkalama sularını uzun süre kullanmak aynı zamanda diş eti çekilmesi ve dişlerde hassasiyet gibi sorunları da meydana getiriyor. Dişlerimizi ve ağzımızın içini ekstra temizlemek isterken, dişlerimizi beyazlatmaya çalışırken aslında ağzımızdaki faydalı bakterileri de öldürdüğünüzü biliyor muydunuz? Hatta dilimizde bulunan papillalar bildiğiniz gibi birbirinden farklı tat alma duyularına sahiptir. Fakat düzenli olarak kullanılan ağız çalkalama suları bu tarz papillaların ölmesine neden oluyor ve zamanla dilimizde hassasiyet meydana gelerek tat alma duyumuz zayıflamaya başlıyor. Diş eti çekilmeleri, dişlerde hassasiyet de birbirini kovalıyor. Yani anlayacağınız bu ağız çalkalama suları çok da masum değil. O yüzden ekstra fazla kullanmak yerine günde bir seferden fazla kullanmamanızı öneriyoruz.

Kaynar Su Cilt Kalitenizi Düşürür, Sebum Üretimini Artırır

Aşırı sıcak su ile duş almak da yapılan en büyük hatalardan biri. Sanılanın aksine aşırı sıcak su kasları gevşetmez ve rahatlamanıza neden olmaz. Kasların ekstra olarak kasılmasını sağlar ve bu da yetmezmiş gibi saçlarınızda, cildinizde çok büyük problemlere yol açar. Saç derisindeki fazla sebumun erimesine neden olduktan sonra saçlardaki yağlanmayı kontrol altına alamayabilirsiniz. Saçlarınızdaki kepeklenmenin en büyük nedeni de saçlarınızı ekstra sıcak su ile yıkamanız olabilir. Cildinizde dermatit başlangıcı var ise egzama problemleri yaşıyorsanız veya cildiniz ekstra olarak yağlanıyorsa bu da sıcak suyun meziyetidir. Ekstra sıcak su ile duş almak sağlıklı değil, aksine çok sağlıksız bir davranıştır..

Nasıl Duş Almalı, Nelere Dikkat Etmeli?

Mümkün olduğunca ılık bir su ile duş almak hatta duştan çıkmadan evvel soğuk su ile cildinizi şoklamak hem cildinizin daha dinç görünmesine yardımcı olur, hem de iç organlarınızı uyararak daha da iyi çalışmasına fayda sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here