Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

0
183

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yaşlılık belirtilerinin ilk belli olmaya başladığı yerlerden biri olan göz çevresi bakımı 25 ve 30 yaştan sonra ciddiye alınarak önemsenmesi gereken bir bakımdır. Özellikle kaz ayakları, mimik kırışıklıkları yorgunluk ve stres belirtileri en fazla göz çevremizde kendini belli eder. Sizde bu gibi durumlardan müzdaripseniz acilen göz bakımına başlamak istiyorsanız fakat nasıl bir yol izleyeceğinizi, hangi ürünleri kullanacağınızı bir türlü tespit edemiyorsanız doğru yerdesiniz. Yazımızda göz çevresi bakımı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz, keyifli okumalar.

Göz çevresi bakımını yaparken mutlaka hassas ürünler kullanmaya dikkat etmelisiniz. Elbette tüm cildimiz için içeriği temiz ve hassas ürünler kullanmalıyız. Fakat göz çevremiz için ekstra olarak içeriklere özen göstermeli ve mümkün olduğunca içerisinde zararlı bileşenler bulunmayan ürünleri tercih etmeliyiz. Çünkü göz çevremizdeki deri yüzümüzdeki en ince deri tabakasıdır. Hatta göz altı morlukları, göz altı kızarıklıkları bu yüzden kendini daha fazla belli etmektedir. Çünkü göz çevremizdeki deri ince olduğu için alt katmanda bulunan damar rengini yüzeye yansıtmaktadır. Bu yüzden göz çevresi bakımı ekstra hassas olmamız gereken bir durumdur. Göz çevresi kremi seçerken mümkün olduğunca içeriği temiz ürünlere yönelmeye dikkat edin. Örneğin içeriğinde paraben özellikle parfüm ve SLS türevleri bulunan göz çevresi kremlerinden uzak durun. Göz çevresine seçeceğiniz kremlerde içeriğinde alkol ve parfüm bulundurmayan ürünleri tercih etmeniz çok önemli. Hele hele hassas bir göz çevreniz var ise mutlaka parfümsüz ve kokusuz ürünler tercih etmeye özen gösterin.

Göz çevresi bakımını yaparken en hassas olan parmağınız olan yüzük parmağınızı kullanmanızı öneriyoruz. Birçok uzman yüzük parmağı ile kremlerin uygulandığında çok daha fazla verim alınacağını savunuyor. Bunu sebebi göz çevresine uygulanan ürünlerin masaj ile etkileşime geçmesi. Bildiğiniz gibi masaj kan dolaşımını hızlandırarak ürünlerin daha iyi yedirilmesini ve ürünlerden alacağınız performansın artmasını sağlıyor. Sizde göz çevrenizde bir iki dakikalık masaj hareketleri ile göz kreminizi yedirdiğinizde çok daha fazla verim aldığınızı fark edeceksiniz. Eğer ekstra yorgun bir göz çevreniz var ise veya ekstra neme ihtiyacınız var ise haftada bir gün göz çevresi bakım maskelerini veya göz çevresi bakım pedlerini deneyebilirsiniz.

Özellikle ped formunda olanlar bir tarafı jel şeklinde göz çevrenize yapıştırılıyor. Göz çevrenize yapıştırıldıktan sonra gözünüz ihtiyacı olan nemi çekiyor ve ortaya sadece bir kağıt kalıyor. Kuru kağıdı çıkardığınızda göz çevreniz tüm nemi emmiş oluyor. Böylece adeta bir nem deposu yaparak tüm hafta boyunca göz çevrenizin daha bakımlı daha sağlıklı ve daha dinç görünmesine yardımcı oluyor. Eğer çok daha yorgun veya hassas bir göz çevreniz var ise her gün yatmadan evvel bir dilim salatalığı göz çevrenize koyarak Daha aydınlık daha dinç ve sıkı bir göz çevresine kavuşabilirsiniz. Unutmayın göz çevresi bakımını sadece sadece dışarıdan ürünler kullanarak desteklemeniz yetmez. iç kısımdan da su içerek ve dengeli beslenerek göz çevrenizin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle yoğun stres ve düzenli uyunmayan uykular da göz çevresi kırışıklıklarını ve morluklarını arttırıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here