Göz Kanlanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

0
188

Göz Kanlanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

 

Yoğun tempoda çalışan biriyseniz sık sık telefonunuzun ekranına veya bilgisayarın ekranına bakmak zorunda kalıyorsanız büyük ihtimalle göz kanlanması problemini de yaşıyor olabilirsiniz. Göz kanlanması probleminin en büyük nedenlerinden biri yoğun şekilde beyaz ışığa bakılmasıdır. Fakat göz kanlanmasının daha farklı nedenleri de olabilir. İşte gözardı edebileceğiniz göz kanlanmasının diğer nedenleri;

Göz kanlanması, gözün yoğun şekilde alerji olması, yoğun şekilde kaşınması, yanma ve batma problemi ile birlikte geliyor ise mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekiyor. Hem mevsim alerjileri, hem bahara ve kış mevsimine girerken oluşan genel alerjiler gözün kanlanmasına neden oluyor olabilir. Bir diğer problem ise gözünüze dış müdahale olmasıdır. Yani herhangi bir sert cismin göz çevrenize veya gözünüzün içine kaçması, batması veya darbe almanız gibi durumlarda da ciddi göz kanlanması problemleri olabilir. Bu gibi durumlarda göz dinlendirildiğinde genel olarak kendini toparlasa da eğer iki haftayı geçkin bir sürede göz kanlanmanız hiçbir şekilde azalmıyor ise o halde gözünüzün darbe alma olasılığına karşı mutlaka bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Göz kanlanmasının bir başka nedeni ise uykusuzluk ve kötü beslenme problemi olabilir. Yoğun şekilde çalıştığınız günler de, geceleri uykunuzu iyi bir şekilde alamıyorsanız verimli bir uyku uyuyamıyorsanız ve bunların yanı sıra düzensiz besleniyorsanız göz kanlanması ve göz yanması, batması, kaşınması problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yoğun şekilde alkol tüketimi, sigara içilen ortamda bulunulması veya yoğun dumanlı çevre kirliliğinin bulunduğu ortamlarda bulunulması göz kanlanmasını tetikleyebilir. Çevrenizdekiler sigara tüketiyor ise bu dumana sık sık maruz kalıyorsanız gözünün kanlanması mümkün olduğunca ağır şekilde olacaktır.

Göz kanlanmasının bir başka sebebi ise sıvı tüketiminin azlığıdır. Gün içerisinde iki veya iki buçuk litreyi geçkin şekilde su tüketmiyorsanız göz damarlarınızın sağlığını da tehdit ettiğini vurgulayalım. Göz damarlarınızın sağlığı cildinizin elastikiyeti ve vücudunuzdaki organların düzenli işleyişi için günlük iki buçuk, üç litre su içmeniz ideal olacaktır. Göz kanlanmasnıı geçirmek için düzenli uyku uyumalı, gözlerinizi karanlık ortamda dinlendirmeli, bir süre beyaz ışığa maruz bırakmamalı ve mümkün olduğunca çay pansumanı ile gözlerinizi dinlendirmelisiniz. İki haftayı geçkin kanlanma durumlarında ise mutlaka doktora başvurulmalı ve profesyonel bir yardım almalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here