Göz Sağlığı İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

0
160

Göz Sağlığı İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Göz sağlığı çabuk bozulabilen ve özellikle hijyen kurallarına dikkat edilmediğinde enfekte olabilen bir organdır. İlk önerimiz gözlük kullananlar için geliyor;

Gözlüklerinizi doktor önerisi dışında sürekli kullanmak göz numaranızın ilerlemesine neden olabilir. Eğer doktorunuz sadece bilgisayar başındayken, kitap okurken gözlük kullanmanızı tavsiye ediyorsa sürekli takmak göz sağlığınızı etkileyebilir.

Kontakt Lens Kullananlar İçin Öneriler

Lens kabında tüylenmeye neden olmaması için ekstra yumuşak bezler ile tüy bırakmayan bezler yardımıyla lens kabı temizlenmelidir. Bunun için gözlük bezlerinden yardım alabilirsiniz. Gözlük bezleri ile iyice kuruladığınız ve hijyenik hale getirdiğiniz lens kabına temiz solüsyon doldurmayı ihmal etmeyin. Sağ ve sol göz numaralarınız farklı ise lens kabınızda işaretleme yapabilirsiniz. Lens kabınızda lensinizi karıştırmamanız ve uygun gözünüze takmanız için yapışkanlı bantlardan faydalanabilir veya sağ ve sol göze özel olarak üretilmiş lens kaplarından faydalanabilirsiniz.

Lens kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta lens ile havuza veya denize girmemeniz gerektiğidir. Havuz veya denizde hem tuzlu su, klorlu su gözünüze kaçabilir, hem de lensiniz yardımı ile bakteri transferi olabilir ve gözünüzde enfeksiyon meydana gelebilir. Lens kullanırken uyumamanız da başka önemli bir faktör. Lens kullanırken uyumak göz sağlığınızı yakından etkiler. Özellikle uzun süre uyku halinde gözlerinize lensin yapışma durumu söz konusu olabilir. Bunun önüne geçmek için eğer herhangi bir uyku durumu söz konusu ise mutlaka lensinizi çıkarmanızı öneriyoruz.

Lens Temizliği ve Bakımı

Lens temizliği de bir o kadar önemli. Uygun solüsyonunuz ile parmaklarınız yardımıyla hafifçe lensinizi ovalayarak hijyenik hale getirmeniz, üzerindeki tüylerden arındırmanız oldukça önemli. Fakat bunu yaparken lensinizin hırpalanmamasına, yırtılmamasına ve zedelenmesine dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için lensi asla tırnaklarınız yardımı ile çıkartmaya, ovalamaya veya temizlemeye çalışmayın. Eğer tırnaklarınız uzun ise plastik bir eldivenden yardım alarak lens solüsyonu ile hafif bir şekilde lensinizi yıkayabilirsiniz. Seçeceğiniz lens solüsyonunun ekstra yumuşak yapıda ve gözlerinize zarar vermeyecek şekilde, gözlerinizi rahat ettirecek içeriklere sahip olmasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızın veya çevrenizin ısrarı ile asla kendi kendinize lens satın almamalısınız. Mutlaka doktor kontrolünden geçtikten sonra renkli lensleri kullanmalısınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here