Haftalık Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

0
195

Haftalık Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolabı yiyecek ve içeceklerimizi taze ve hijyenik koşullarda saklamamız için en önemli eşyalarımızdan biridir. Düzenli olarak buzdolabı temizliği yapıldığında hem hijyenik açıdan bakteri ürememesi için, hem de yiyecek ve içeceklerimizin daha uzun süre dayanması için önemlidir. Peki yiyecek ve içeceklerimizi sakladığımız bu önemli eşyanızın temizliğini nasıl yapabiliriz? Yazımız da haftalık buzdolabı temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsettik, keyifli okumalar.

Buzdolabı temizliği yaparken sizde asitli, alerjen veya ozon gibi sert kimyasallar kullanmaktan kaçınıyorsanız doğru düşünüyorsunuz. Hali hazırda mevcut sebzelerimizi ve meyvelerimizi hatta kahvaltılıklarımızı sakladığımız buzdolabımızda bu tarz sert kimyasallar kullanmak koku açısından ve hijyen açısından iyi sonuçlar vermeyecektir. Buzdolabı temizliği yaparken sert kimyasalları kullanmaktan kaçınmalısınız. Peki buzdolabı temizliği yaparken ilk adımınız ne olmalı? Mümkünse buzdolabınızın fişini çekmeli, buzdolabınızın içerisindeki tüm sebze, meyve ve diğer ürünleri dışarı çıkartmalı ve eleme yapmalısınız. Arka kısımlarda kalan veya henüz çürümeye yeni başlamış meyve ve sebzeleri ayırmalı, tarihlerine göre sıralamalı ve artık tüketilmeyecek duruma gelen ürünleri mutlaka çöpe atmalısınız. Böylece buzdolabınızın içerisinde bakteri oluşumunu önlemiş ve fazla kalabalıktan kaçınmış olacaksınız.

İkinci aşama kategorilendirme. Ürünleri kategorilendirirseniz buzdolabınızı daha etkin şekilde kullanabileceğinizi unutmayın. Örneğin kahvaltılıklarınızı tek bir rafa, yemeklik malzemelerinizi bir rafa, sebze ve meyvelerinizi farklı sepetlere yerleştirebilirsiniz.

 

Buzdolabı Temizliği İçin Doğal Temizleyici Maddeler

Buzdolabında sert kimyasallar kullanmak istemediğimizi belirtmiştik. Peki buzdolabı raflarının temizliğini nasıl gerçekleştirebiliriz? Geçmişten günümüze sirke kullanmak bakteri oluşumunun önlenmesi ve hijyen sağlanması açısından en önemli bileşenlerden biridir. Üzüm ve elma sirkelerini kullanarak buzdolabınızın içini daha hijyenik hale getirebilirsiniz. Ayrıca sirkenin plastik ve cam yüzeylerdeki parlaklığı koruyucu etkisini de göz ardı etmeyin. Buzdolabınızın içi hem pırıl pırıl olacak hem de aşırı sert kimyasal maddeler kullanmadığınızdan dolayı bu maddeler yiyecek ve içeceklerinize sinmemiş, sağlığınıza zarar vermemiş olacak. Buzdolabı temizliğinde kullanabileceğiniz bir diğer doğal temizlik ürünü ise karbonat. Bir miktar karbonatı hafif ılık su ile ıslattıktan sonra buzdolabınızın raflarına dökün. Ardından durulayın ve kurulayın. Karbonatın hafif asidik etkisi ile bakteri oluşumu önlenecek ve derinlemesine bir temizlik yapmış olacaksınız. İşte haftalık yapacağınız bu basit ama etkili temizlik ile buzdolabınızı hem daha etkin şekilde kullanabilecek, hem düzen sağlamış, hem de profesyonel bir temizlik yapmış olacaksınız. Üstelik sert kimyasallara gerek kalmadan.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here