Hava Kirliliği ve Şehir Hayatının Cilde Olumsuz Etkileri

0
52

Hava Kirliliği ve Şehir Hayatının Cilde Olumsuz Etkileri

 

Kalabalık şehirlerde yaşıyoruz. Çoğu zaman trafikte saatlerimiz geçiyor. Egzoz gazı, çevre kirliliği ve hatta kalabalıkla birlikte insanların terleme oranı. Hepsinin bir nedeni var. Elbette cildimize etkileri de bulunuyor. Peki ama yoğun stresli iş gününün yanı sıra çevre kirliliği ve kalabalık ortamlarda bulunmanın cilde yan etkileri neler? Hiç düşündünüz mü? Gelin birlikte inceleyelim, keyifli okumalar.

Tıkanmış gözenekler

Yoğun çevre kirliliğinin en önemli göstergelerinden biri de gözeneklerinizin tıkanmış olmasıdır. Cilt üzerindeki ölü deri daha kalın bir tabaka halini alır. Bu yüzden şehir insanları olarak genellikle iri tanecikli peelinglere ihtiyaç duyarız. Bunun en büyük sebebi cildin üst katmanında bulunan ölü deriyi atmak ve cildimizin biraz olsun nefes almasını, gözeneklerimizin nefes almasını sağlamaktır. Eğer peeling kullanımını es geçiyorsanız büyük ihtimalle ölü deri tabakası oldukça sertleşti. Bu yüzden cildiniz donuk ve mat duruyor olabilir. Gözeneklerin tıkanması sonucu ise akne, sivilce ve minik isilikler oluşması an meselesi. Gözeneklerin tıkanması ile birlikte cildin donuklaşıp matlaştığını söylemiştik. Tüm bunların yanı sıra cilt ışıltısını kaybediyor, akne, sivilce ve lekelenme oluşumuna da zemin hazırlanmış oluyor. Işıltısını kaybeden cilt hastalıklı bir görünüme kavuşuyor. Bazen cilt alt tonunuzun renginin değiştiğini fark edersiniz..

Bunun en büyük nedenlerinden biri de şehir hayatının kirliliği ve yoğun strestir. Işıl ışıl parlayan içten ışığını yansıtan bir cilt temiz bir cilt anlamına geliyor. Fakat evden temiz bir cilt ile çıksanız dahi akşam eve gelene kadar cildiniz ekstra yağlanıp kirlenebiliyor. Bunun sonucunda ten renginiz matlaşıp koyulaşabilir. Eski pembemsi ve sağlıklı görünümünü yitirebilir. Bununla birlikte daha sarı boz ve donuk bir ten rengi sizi karşılar. Bunun önüne geçmek için mutlaka en azından eve geldiğinizde günlük temizleyiciler ile makyajınızı çıkartmayı ve çevre kirliliğinin yarattığı olumsuz etkilerden cildinizi korumayı unutmayın. Bu tarz etkilerden cildinizi korumak için ise mutlaka evden çıkmadan önce nemlendirici losyonunuzu, güneş kreminizi sürün. Ayrıca her güneş kreminin yarım saatte bir tazelenmesi gerektiğini unutmayın. Şehir hayatının getirdiği çevre kirliliğinden olumsuz etkilenmemek için ise ellerinizi çok sık dezenfekte edin. Mümkün olduğunca ellerinizi yüzünüze, çenenize dokundurmamaya çalışın. Bir diğer risk faktörü ise çevre kirliliği ile birlikte telefon kullanımında. Telefonu yanağınıza koyarak konuştuğunuzda telefonunuzda bulunan bütün bakteriler yüzünüze nüfusu ediyor. Bunu önlemek için antibakteriyel mendiller ile gün içerisinde telefonunuzu temizlemeyi unutmayın. Görmüş olduğunuz gibi şehir hayatı yoğun stres kalabalık ortam ve egzoz dumanları derken cildimiz tıkanıyor ve gözeneklerimiz sivilceye akneye neden oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here