Hindiba Otunun Faydaları ve Kullanım Alanları

0
181

Hindiba Otunun Faydaları ve Kullanım Alanları

Her gün parklarda, bahçelerde sıklıkla rastladığımız sarı bir bitki olan hindiba bitkisinin birçok faydası bulunuyor. Özellikle hindiba bitkisi ile yapılan kahve ve çay tüketimi son zamanlarda gitgide yaygınlaştı. Peki hindiba bitkisinin faydaları nelerdir? Yazımız da hindiba bitkisinin kullanım alanlarında, faydalarından bahsettik, keyifli okumalar..

Hindiba bitkisi hemen hemen her parkta bahçede bulunan ve çoğu zaman dikkatimizi çekmeyen papatyagillere mensup bir bitki çeşididir. Hindiba otunun içerisinde vitaminler enzimler ve mineraller bulunmaktadır. Mineral bakımından zengin olan hindiba bitkisi özellikle anti kanserojen etkisi ile dikkat çekiyor. Tüketildiğinde kanser oluşum riskini minimuma indiren hindiba bitkisinin hem kahvesi hem de çayı yapılıyor. Kahvelerin içerisine seyreltilerek konulan hindiba bitkisinin farklı bir aroması bulunuyor. Hem içimi kolay hem tadı güzel hem de sağlık açısından faydalı. Aktarlardan kuru bir şekilde alıp tüketebileceğiniz hindiba bitkisinin çayını da yapabilirsiniz. Kaynattığınız suyun içerisine 1-2 dal kuru hindiba yaprağı eklediğinizde çaya direk rengini verecek ve daha fazla acılaşmaması için 1-2 dakika sonra çayın içerisinden çıkartıp kullanılabilecek hale gelecektir. Böylece içerisine bal koyarak veya şeker ilave ederek farklı bir çay elde etmiş oluyorsunuz. Ayrıca hindiba otunun hem yemeği, hem de salatası bulunuyor. İyice yıkandıktan sonra güzelce temizlenen hindiba bitkisi salata ve yemeklerde kullanılabiliyor. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta hindibanın acı olmaması, zehirli olmaması ve mümkünse doğal bir ortamda yetişerek iyi bakılmış olmasıdır.

Mide, bağırsak sağlığı üzerinde çok faydalı etkileri bulunan hindiba bitkisi sindirim sistemini düzene oturtuyor. Özellikle hindiba çayını tükettiğinizde basur, kabızlık gibi problemlerden kurtulacağınız gibi çok daha düzenli tuvalete çıkabileceksiniz. Sindirim sistemini düzenli çalıştıran hindiba bitkisi aynı zamanda ödem söktürücü etkiye sahiptir. Özellikle idrar yollarında oluşan ödemlerin atılması için tavsiye edilir. Kan şekerini dengeleyen, mide bulantısına iyi gelen hindiba bitkisi aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından zengin olduğu için vücuttan toksinlerin atılması anlamında da etkilidir. Mide ve bağırsaklar için faydalı olan hindiba bitkisinin çayı düzenli olarak tüketilirse ürik asit miktarını da azaltıyor. Safra salgılarını arttıran ve böbrek taşlarınının düşmesine yardımcı olan hindiba bitkisi aynı zamanda öksürük oluşumuna da iyi geliyor..

Eğer soğuk algınlığından muzdaripseniz ve sık sık öksürüyorsanız o halde hindiba bitkisini tüketerek öksürük ve ödem sorunundan kurtulabilirsiniz. Sağlık sorunlarınıza uygun olup olmadığı için mutlaka doktor kontrolünde aktardan satın alıp kullanmayı ihmal etmeyin. Çünkü bilindiği gibi birçok faydalı bitki farklı hastalıklar ile birleştiğinde bazen her vücut için uygun olmayabiliyor. Hindiba bazı kanser türlerine karşı da yüksek oranda iyileştirici etkiye sahiptir. Hindiba özü kan şekerini düzenlediği için kan şekeri sürekli olarak yükselen kişilere tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here