İş Yerinde Sorun Yaşadığınızda Ne Yapmalısınız?

0
154

İş Yerinde Sorun Yaşadığınızda Ne Yapmalısınız?

İş arkadaşlarınız,iş ortamınız en az aileniz kadar önemlidir.. Çünkü günün büyük kısmını birlikte geçirirsiniz ve huzursuzluk, sorun yaşamanız hayatınızı olumsuz etkileyebilir.. İş veren veya iş arkadaşlarınız tarafından mobbing’e uğrayabilir hatta hakarete maruz kalabilirsiniz.. Yazımızda daha huzurlu bir iş ortamı yaratmanız, haklarınızı bilmeniz, bilinçli olmanız için birçok ayrıntıdan bahsetttik, keyifli okumalar..

Mobbing’e Karşı Nasıl Önlem Alabilirim?

Her sabah gittiğiniz iş yerinizde sizi sürekli huzursuz eden, mutsuz eden ve hatta artık psiklojinizi, benliğinizi etkileyen baskılar yaşıyorsanız farkında olmadan mobbing’e maruz kalıyor olabilirsiniz.. Size kendinizi değersiz, yetersiz ve mutsuz hissettiren bu his ile başa çıkmak her zaman kolay olmayabilir.. Fakat bu durum ile baş etmek, bunu aşmak, psikolojik sağlığınızı korumak zorundasınız..

İstemeden uygulanan mobbing türleri de yaşanabiliyor. Örneğin çalışanların arasında şakalaşma, lakap takma kimi zaman sadece ufak bir hoş anı olarak yaşanıyor. Fakat bu gibi durumlarda çoğu çalışan rahatsız olup rencide olabiliyor. Belki de çalışma arkadaşlarınızın ya da statüsü yüksek işverenlerinizin bu durumdan haberi yok. Bu durumdan haberlerinin olması için lakap takılmasının veya aşağılanmanın sizin hoşunuza gitmediğinizi, bunun şaka olarak görmediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Eğer mobbing sonucunda istifa edeceksiniz mutlaka haklarınızı aramanızı öneriyoruz..

Baskı, Hakaret ve Mobbing Nasıl Kanıtlanır?

Özellikle mobingi kanıtlayacak nitelikte videolar çekmeniz mahkeme sürecinde işinize yarayacaktır. Mobbingin etkileri ise çok daha farklı. Fiziksel şiddete maruz kalmasada psikolojik şiddete maruz kalan çalışanlar mobbingi uzun süre üstlerine atamıyor ve bunalıma giriyorlar. Anksiyete bozuklukları, panik atak sendromları bunlardan bazıları. Ayrıca mobbing uygulanan ve işten ayrılan çoğu kişi uzun süre özgüveninin kırılması nedeniyle yeni iş ortamlarına rahatlıkla giremiyor, yeni arkadaşlar edin emiyor ve çalıştığı ortamda artık eskisi gibi rahat edemiyor. Huzursuzlukla birlikte endişe ve içine kapanıklılık bunu takip ediyor. Ayrıca birçok fiziksel sağlık sorunlarına da yol açan mobbing iştahsızlık, depresyon gibi belirtilerle de kendini gösteriyor. sizde mobbinge maruz kalıyorsanız mutlaka cimer yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine Etik kuruluna başvurarak hakkınızı aramalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here