Kansızlık Sorununa İyi Gelen Yiyecekler

0
191

Kansızlık Sorununa İyi Gelen Yiyecekler

Günümüzde her 10 kişiden 2’si kansızlık sorunu ile mücadele ediyor. Kansızlığa neden olan birçok etmen bulunuyor. Örneğin B12 vitamini eksikliği, D vitamini eksikliği kansızlık sorunun temel nedenlerinden. Kansızlık belirtileri olarak aşırı üşüme, titreme, halsizlik, aşırı uyku hali gibi nedenleri sayabiliriz. Kansızlığın en önemli belirtileri arasında çabuk yorulma ve baş ağrısı problemleri de yer alıyor. Özellikle tedavi edilmediğinde nefes darlığı, kalpte çarpıntı ve sinir sistemi bozukluklarına neden olan kansızlığı önlemek için çeşitli yiyeceklerden faydalanabilirsiniz. Yazımızda doğru beslenme yöntemleri ile kansızlığa iyi gelen yiyecekleri sıraladık, keyifli okumalar.

Kansızlığa iyi gelen yiyeceklerin başında hepimizin çok iyi bildiği kuru üzüm ve pekmez yer alıyor. Kuru üzüm ve pekmez kansızlığa iyi gelmesinin yanı sıra aşırı üşüyen kişilerin üşüme sorunu da ortadan kaldırıyor..

Özellikle kışın tüketilen bir kaşık pekmez adeta sağlık deposu. Hem kansızlığa iyi geliyor hem şekeri dengeliyor, hem de düşük tansiyonluların tansiyon sorununu ortadan kaldırıyor. B12 vitamini eksikliğininde kansızlığa neden olduğundan bahsetmiştik. Bunun için bol bol balık tüketmenizi öneriyoruz.

Haftada birkaç gün özellikle yüksek Omega 3 oranına sahip ve yüksek B12 oranına sahip somon balığını tüketebilirsiniz. Somon balığını tüketirken, özellikle birkaç porsiyon halinde tüketmeye özen gösterin. Kansızlık sorununa iyi gelen bazı sebzelerde bulunuyor. Bu sebzelerin başında koyu renkli, yeşil yapraklı sebzeler bulunuyor. Örneğin pazı, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler kansızlığa iyi geliyor..

Özellikle ıspanak içerdiği D vitamini oranı ile kansızlığa çözüm oluyor. D vitamininin emilimini ciddi oranda arttıran bir başka vitamin ise C vitamini. Portakal, mandalina gibi meyveleri D vitamini tükettiğiniz günlerde tüketerek D vitaminin emilimini yükseltebilirsiniz. Bunun dışında somon balığı, yumurta ve diğer deniz ürünlerinin tüketerek B12 vitamininin dengelenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Düzenli olarak spor yapmak, düzenli olarak yeşil yapraklı sebzeler tüketmek ve haftanın birkaç günü balık tüketmek, kansızlık sorununa iyi geliyor. Atıştırmalık önerileri olarak ceviz, badem, fındığın yanı sıra aynı zamanda kuru siyah üzüm de kansızlığa iyi gelen atıştırmalıkların başında yer alıyor. Siz de çantanıza bir avuç kuru üzüm atarak günde bir avuç kuru üzüm tüketim ve farkını görün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here