Kiraz Reçeli Nasıl Yapılır?

0
133
cherry macro

Kiraz Reçeli Nasıl Yapılır?

 

Mis gibi kokusu, muhteşem rengi ve kahvaltı sofralarında tost ekmeğinin üzerine sürüldüğünde afiyetle yenilen kiraz reçelinin tarifi yazımızda. Eğer siz de kirazı meyve olarak tüketmeyi seviyorsanız mutlaka evinizde mis gibi taze ve katkısız kiraz reçelini de denemelisiniz. İşte kiraz reçelinin püf noktaları ve yapılışı, keyifli okumalar.

Malzemeler

1,5 kilogram kirazı çekirdekleri ayıklanmış olarak 1 kilogram toz şeker ile buluşturun. Tozşekeri ilave ettikten sonra yaklaşık 5-6 saat boyunca bir arada kalarak kirazın kendi suyunu salmasına izin verin. Bu süreçte dilerseniz bir gece bekletebilir ve iyice birbirine geçmiş kiraz suyu ve şekerinizi ardından ocağı koyabilirsiniz. Kiraz reçelini renklendirmek için kabuk tarçından ve karanfilden de faydalanabilirsiniz.

Kiraz reçeli tarifi

Kirazların çekirdeklerini sap kısımlarını ayıkladıktan sonra mutlaka iyice kurulayın. İkiye ayırdığınız veya ortasından sadece çekirdeğini çıkardığınız kirazlarınızı tencereye aldıktan sonra şekeri ilave edip bir gece bekletin. Suyunu salan ve şekerle bütünleşen kirazlarınızı çok kısık ateşte yavaş yavaş karıştırarak kaynamaya bırakın. Ara sıra karıştırmayı ihmal etmeyin. Kaynamaya başladıktan sonra üzerinde biriken köpükleri bir kaşık yardımıyla alın. Bu köpükleri almanız hem reçelin izin daha saydam ve daha güzel görünmesine yardımcı olacak, hem de kiraz reçelinizin daha uzun süre bozulmasını engelleyecektir. Ardından hafif ılıdıktan sonra kavanozlara yerleştirin ve kavanozları soğuduktan sonra ağzını kapatarak güneş görmeyecek bir ortamda muhafaza edin.

Nasıl Tüketmeli?

Kiraz reçelini sabah kahvaltılarında marmelat olarak pastaların ve tatlıların üzerinde kullanabilirsiniz. Biraz daha kıvamlı yaptığınızda özellikle pastaların arasında marmelat olarak da harika şekilde iş görecektir. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here