Kirpik Uzatan Yağlar Risk mi Teşkil Ediyor?

0
346

Kirpik Uzatan Yağlar Risk mi Teşkil Ediyor?

Kirpiklerinizin uzaması için ekstra bakım yağları kullanıyorsanız bu daha çok büyük bir risk teşkil ediyor aslında. Özellikle hindistan cevizi yağı, hint yağı, jojoba yağı ve badem yağı gibi bütün yağları karıştırıp son zamanlarda kirpiklere uygulamak çok trend. Bunun sonucunda kirpiklerin uzayıp gürleşmesi bekleniyor. Evet belki kirpikler uzayıp gürleşiyor, fakat bir taraftan da kirpik dibi iltihabına davetiye çıkartılmış oluyor. Doğru uygulanmayan yağlar nefes almayan kirpik dipleri ile birlikte iritasyona neden oluyor. Bu da kirpik dibi iltihabına neden oluyor..

Göz doktorlarına en çok gidilen şikayet konularından biri de kirpik dibi iltihabıdır. Göz kapaklarının şişmesine neden olan, gözün içini rahatsız eden, kanlandıran ve hatta görmeyi düşüren kirpik dibi iltihabının en büyük nedenlerinden biri kontrolsüz olarak kullanılan kaş ve kirpik bakım yağlarıdır. Kaş ve kirpik bakım yağlarını daha steril bir şekilde uygulamak için bir maskara fırçasına koyup uygulamayı değil tek başına yüzük parmağınızla gözünüzün içine kaçırmadan uygulamayı veya tek kullanımlık kulak çubukları yardımıyla hafif bir şekilde uygulamayı tercih etmelisiniz. Aksi halde kirpiklerinizdeki bakteriler sürekli olarak fırçaya taşınacak ve oradan da diğer gözünüz enfekte olacaktır.

Son olarak birbirinin makyaj malzemesine kullanan hanımlar için geliyor önerilerimiz;

Bildiğiniz gibi kirpik piresi ya da kirpik biti olarak bilinen bu küçük canlılar kirpik diplerinde yaşıyor ve özellikle maskara kullanımı ile birlikte transfer olabiliyor. Eğer arkadaşınızın gözünde herhangi bir şekilde kirpik biti kirpik piresi var ise ve siz de onun göz kalemini veya maskarasını kullandıysanız direkt olarak kendi kirpiklerinize geçeceğini söyleyebiliriz. Bunun sonucunda da gözümüz enfekte olabilir ve sürekli kaşıntı ile birlikte akıntı hatta görme kaybı bile meydana gelebilir. Her gün dışarıyı gördüğümüz, bize renkleri sunan gözlerimizi daha uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için bu basit ama bir o kadar önemli kurallara dikkat etmemiz gerekiyor. Son olarak gözü sürekli ovuşturmak, uzun süre uykusuz kalmak, yeşil yapraklı sebzeleri uzun süre tüketmemek ve gün içerisinde 2.5-3 litreden az su tüketmek de göz sağlığını yakından ilgilendiriyor. Siz de göz sağlığınızı daha uzun süre koruyabilmek için haftanın en az birkaç günü yeşil yapraklı sebzeler, havuç, balık gibi besinleri tüketmeli, günlük en az iki buçuk üç litreye varan su tüketimine yer vermelisiniz. Bu kurallara dikkat ederek göz sağlığınızı çok da uzun bir süre koruyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here