Kozmetik Alışverişinde Nasıl Ürünleri Seçmelisiniz? Likit mi Pudralı mı?

0
187

Kozmetik Alışverişinde Nasıl Ürünleri Seçmelisiniz? Likit mi Pudralı mı?

 

Makyaj trendleri günden güne değişirken bir hayli çeşitleniyor. Dolayısıyla kozmetik marketlerinde raflarda gördüğümüz binlerce ürün arasından cildimize uygun ürünleri seçmekte zorlanıyoruz. Size yüzyılın en çok sorulan sorusunu yöneltiyoruz. Kozmetik alışverişinde likit formdaki ürünlere mi yönelmelisiniz yoksa pudra formdaki pudra bitişli ürünleri mi satın almalısınız? Cevabı yazının devamında, keyifli okumalar.

Pudra formdaki ürünler genel anlamda yağlı ciltlere hitap ediyor olsa da aslında karma ciltlerde rahatlıkla kullanabilirler. Pudra bitişli fondötenler, pudra bitişli kapatıcılar sabitlemeye gerek kalmadan yüksek kapatıcılık özelliği ile kendi kendilerine sabitlenirler. Bu tarz ürünlerin en büyük özelliği cilt tarafından emilmesi ve cildi ekstra olarak yağlandırmaması. Pudralı ürünler genel anlamda mat bir görünüme sahiptirler. Özellikle yağlı ciltlerin T bölgesindeki parlama sorununu kontrol altına alan pudra formdaki fondötenler genellikle yüksek kapatıcılığa sahiptir.

Böylece cilt üzerindeki lekelerin görünümünü tamamen kapatır, özellikle göz altı morlukları ve akne lekeleri gibi izleri de nötrler. Göz çevresinde pudra formdaki kapatıcıları kullanmak her zaman iyi sonuçlar vermeyebiliyor. Yağlı ciltlerinde bazen göz çevresi kuru olabilir. Böyle durumlarda pudra bitişli ürünlerden ziyade kremsi formda göz altlarınızı ve göz çevrenizi gün boyu nemlendirecek, çizgilere dolmayacak, göz çevrenizi kurutmayacak likit formdaki kapatıcıları tercih etmelisiniz. Peki göz çevreniz yağlı ise özellikle göz kapaklarınızda far tutunmakta zorlanıyor ise nasıl ürünleri tercih etmelisiniz? O halde pudra bitişli, kendi kendine sabitlenen ve göz çevresindeki fazla yağlanmayı absorbe edebilecek pudra bitişli kapatıcılara yönelebilirsiniz.

 

Likit Formdaki Ürünler Kimlere Uygundur?

Likit formdaki ürünler genel anlamda kuru ciltlere hitap etse de bazı alanlarda yağlı ciltlerde bu tarz ürünleri kullanabilirler. Likit formdaki ıslak bitişe sahip fondötenler genel anlamda daha az kapatıcılığa sahiptir. Hafif kapatıcılık sağlarken günlük kullanıma çok daha uygundur. Bu tarz ürünleri genellikle kuru ciltler tercih eder. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here