Kuru Ciltler İçin En İyi Fondöten Önerileri

0
200

Kuru Ciltler İçin En İyi Fondöten Önerileri

 

Kuru ciltlerin en büyük şikayeti makyaj yaptıktan sonra ciltlerinin pul pul görünmesi ve hatta gün içerisinde hafifçe dökülme yapmasıdır. Fondötenler istediğiniz gibi cildiniz ile bütünleşmiyor ve pütürlü bir görüntü oluşuyor ise ortada iki farklı sorun var demektir. İlk sorun muhtemelen kullandığınız fondöten cilt tipiniz ile uyuşmuyor. İkinci sorun ise cildinizi makyaja güzel bir şekilde hazırlanıyorsunuz. Dilerseniz ikinci sorununuz ile olaya başlayalım.

 

Fondöteninizin cildinizde pul pul durmasını istemiyorsanız o halde mutlaka fondöten uygulamadan önce peeling ile ölü derilerden cildinizi arındırın. Bu cildinizin pürüzlü yapısına son verecek ve fondötenin cildinizde daha güzel kaymasına yardımcı olacaktır. İkinci aşama olarak ise cildinizi mutlaka iyi bir nemlendirici ile nemlendirin. Nemlendirilmemiş bir cilde hangi fondöteni uygularsanız uygulayın pul pul görünümden ve kuru görünümden kurtulamayacaksınız.

 

Sıra geldi kuru ciltlerin en çok tercih edeceği ideal fondöten türlerine. Kuru ciltler içerisinde E vitamini, jojoba yağı ve faydalı cilt yağları bulunan fondötenleri tercih edebilirler. Bu tarz fondötenler cildinizi hem besler, hem gün boyu nemli kalmasına yardımcı olur, hem de cildinizde bulunan kurulukları ön plana çıkartmaz. Keza içerisinde hafif ışıltı bulunan fondötenlerde tam kuru ciltlere göredir. Çünkü kuru ciltlerin en büyük problemlerinden biri de donukluk ve matlık problemidir.

Donukluk ve matlık probleminden ötürü kuru ciltler daima daha solgun ve donuk bir ifadeye sahip olurlar. Bu da cildinizi sağlıksız gösterir. Eğer cildinizin ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız içerisinde aydınlatıcı ışıltılar bulunan özel fondötenleri tercih edebileceğiniz gibi fondöteninizin içerisinde ışıltı yoksa aydınlatıcı veya likit formdaki damlalardan kullanarak fondöteninizi karıştırıp ortaya yepyeni bir formülasyon çıkartabilirsiniz.

Kısacası içerisinde E vitamini, jojoba yağı, badem yağı ve cilt için faydalı binlerce besleyici yağdan birkaçı bulunan fondötenleri tercih edebileceğiniz gibi içerisinde bol ışıltı barındıran fondötenleri de tercih edebilirsiniz. Keza kremsi formüldeki BB ve CC kremlerde kuru ciltlerin kullanımına çok uygundur. Sizin kaçınmanız gereken en önemli şey pudra formdaki, mat bitişli fondötenler. Çünkü bu tarz fondötenler hem cildinizdeki kurulukları ekstra ön plana çıkartacak, hem de cildinizi daha solgun ve sağlıksız gösterecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here