Makyajınızı Temizlemeden Uyuduğunuzda Ne Olur?

0
185

Makyajınızı Temizlemeden Uyuduğumuzda Ne Olur?

Bildiğiniz gibi günümüzde birbirinden farklı makyaj temizleme teknikleri bulunuyor. Fakat kimi zaman o kadar yorgun ve geç bir şekilde eve geliyoruz ki makyajınızı temizlemek aklımızın ucundan bile geçmiyor, uyuya kalıyoruz. Peki ama bu masum görünen birkaç dakikanızı ayırmadığımız bakım yönteminin atlanması durumunda cildimize neler oluyor, gelin birlikte inceleyelim.

Cilt yüzeyindeki lekelerin veya akne izlerinin kapatılması için kimi zaman yoğun fondötenler kullanıyoruz. Bu fondötenler gün içerisinde gözeneklerinizin içine doluyor ve gözeneklerimizin nefes almasını engelliyor. Bu tıkanma sonucunda cilt terlemeye ve fazla sebum üretmeye başlıyor. Özellikle yağlı ciltler başta olmak üzere karma ciltler T bölgesinde ciddi bir yağlanma problemi ile karşılaşırlar. Aslında bunun temel sebebi cildin kendini savunma mekanizmasından kaynaklanıyor. Cilt fazla sebum üreterek ürünleri dışarı atmaya ve gözenekleri temiz tutmaya çalışıyor. Keza kuru ciltler için bu yöntem çok daha tehlikeli. Kuru ciltler yeterince nemlendirmeden cilt makyajına başladığında gün içerisinde cilt ihtiyaç duyduğu nemi ten makyajı ürünlerinden alıyor. Gece bu durum devam ettiğinde cildin ihtiyacı olan tüm nemin ten makyajı ürünlerinden alındığını hayal edin..

Cildinize sürdüğünüz renkli nemlendiriciler, BB kremler, CC kremler ve fondötenler, likit allıklar, mat allıklar hepsinin gözenekleriniz tarafından emildiğini hayal edin. İşte gece makyajınızı temizlemeden uyuduğunuzda cildinizin başına bunlar geliyor. Bildiğiniz gibi gece iç organlarımız başta olmak üzere cildimiz bir yenilenme sürecine girer. Bu yenilenme sürecinde cildimiz onarılır. Onarılma sürecinde ise cilt makyajınız yerinde durduğuna göre tüm ten makyajınızı gözenekleriniz çekecektir. Bu yüzden cildiniz ekstra olarak onarılmayacak, yenilenmeyecek ve durup bu durumu tekrar ettiğinizde kırışıklıklarınız, lekeleriniz artacak, gözenekleriniz kapanacak ve zamanla siyah nokta oluşumuna yol açılacak.

Siz de bu gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız bir kaç dakikanızı ayırarak pratik bir şekilde, özellikle ten makyajınızı temizlemeye özen gösterin. Ten makyajınızı temizlemeden, yüzde siyah noktalar bir yana cildinizde ciddi bir akne problemi yaşayabilirsin. Bildiğiniz gibi akne lekeleri herkesin canını sıkıyor. Eğer cildinizde herhangi bir leke probleminiz yok ise buna davetiye çıkartmamak ve cildinizin pürüzsüzlüğünü korumak adına geceleri bir kaç dakikanızı ayırarak bile olsa cilt temizliğinizi yapmayı ihmal etmemeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here