Mide Ekşimesine İyi Gelen Gıdalar Hangileri?

0
93

Mide Ekşimesine İyi Gelen Gıdalar Hangileri?

 

Mide ekşimesi oldukça can sıkıcı bir durumdur. Akabinde mide ağrısı, mide bulantısı, reflü gibi problemleri de beraberinde getirir. Mide ekşimesi genel anlamda yemek yedikten hemen sonra yatıp uzanma, kafayı dik bir şekilde tutmama, aşırı hareket etme, koşma ve mideyi dinlendirmeden fazlaca sıvı gıdalar tüketilmesi sonucu oluşabilir. Mide ekşimesinin bir diğer nedeni ise sigara, alkol kullanımı ve strestir. Yediğiniz yemekler midenize oturuyor ise mide ekşimesi problemi ile karşılaşırsınız. Aşırı hızlı yemek yemek de mide ekşimesine neden olmaktadır. Peki mide ekşimesine iyi gelen gıdalar hangileridir? Gelin birlikte keşfedelim, keyifli okumalar.

Mide ekşimesine iyi gelen hatta mide dostu bir gıda var ki herkesin dolabında bulunuyor. O da muz. Muz mide asidini alarak midede anında rahatlama sağlıyor ve özellikle ekşime sorunu ile savaşıyor. Muz mide ekşimesini engellerken aynı zamanda mide yanmasını da kontrol altına alıyor. Gerek reflü problemi gerek mide ekşimesi gerek ise gastrit sorunu. Çözüm tek bir meyve de. O da muz. Günde bir adet muz tüketmek mide sağlığını olumlu anlamda etkiliyor.

Süt

Düzenli süt tüketimi içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunduğundan dolayı halihazırda kemiklerimizin gelişimine çok faydalı. Fakat süt ılık içildiğinde ve içerisine bir miktar bal karıştırıldığında mide dostu mucizevi bir içeriğe dönüşüyor. Sütü ılık bir şekilde tüketmek midenizin sağlığı açısından çok önemlidir. Ilık tüketilen sütün içine doğal bal karıştırıldığında ise mide ekşimesini anında kesecektir. Bir bardak ılık sütün içerisine şeker değil bal karıştırın. Sonucu kendi gözlerinizle görün. Mide ekşimesinin geçmesi bir yana aynı zamanda diğer mide problemleriniz de minimuma inecektir.

 

Papatya çayı

Papatya çayı halihazırda insanları sakinleştiren, uykuya hazırlayan ve rahatlatan bir etkiye sahiptir. Papatya çayı düzenli olarak tüketildiğinde sizi rahat bir şekilde uykuya hazırlar hem de mide problemleri ile başa çıkar. Papatya antiseptik özelliğinden dolayı mide ekşimesine neden olan faktörleri ortadan kaldırır. Papatya tüketimi papatya çayı veya papatya gargarası sayesinde boğazınızda oluşan kötü tattan ve midenizin ekşimesinin ağzınıza gelerek reflü oluşturmasından da kurtulabilirsiniz.

 

Sirke

Sirke antiseptik özelliği sayesinde bir yemek kaşığı yutulduğunda bağırsakları çalıştırır. Mide ekşimesine neden olan yiyeceklerin hızla dışarı atılmasını sağlar.

 

Bal

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi bal mide ekşimesini gideren en önemli besinler arasındadır. Elbette doğal bir baldan bahsediyoruz. Market raflarında olan şeker bazlı ballar mideye iyi gelmemektedir. Doğal çam balı veya doğal kestane balı mide sorunlarınızı ortadan kaldıracaktır. Sizde daha sağlıklı bir yaşam için midenize önem verin. Midenize önem verirken ara sıra diyetler uygulamayı, yeşil yapraklı sebzeler ile beslenmeyi de sakın ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here