Mide ve Bağırsak Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler

0
278

Mide ve Bağırsak Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler

Mide ve bağırsak sağlığını korumak aslında tüm vücudumuz için oldukça önemlidir. Öyle ki mide ve bağırsak sağlığını korumadığınızda düzenli tuvalete çıkamama sorunu bir yana, basur gibi sorunlarla da uğraşmak zorunda kalabiliriz. Düzenli olarak tüketeceğiniz lifli gıdalar ve faydalı yiyecekler ile birlikte siz de mide ve bağırsak sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Yazımızda mideye iyi gelen, bağırsakları çalıştıran en iyi besinlerden bahsettik, keyifli okumalar.

Katı ve Sıvı Gıda Tüketimini Dengede Tutun

Mide ve bağırsak sağlığınızı korurken düzenli ve sağlıklı beslenmeniz çok önemlidir. Örneğin sadece katı gıdalar ile beslenmek zamanla basur sorununa neden olabilir. Kabızlık problemi çekiyorsanız sürekli katı gıdalar ile beslendiğiniz den dolayı olabilir. Bunun önüne geçebilmek için mutlaka öğünlerinizde en azından bir kase çorba içmeye özen gösterin. Çorba mide ve bağırsağı çepeçevre sararak sindirimi kolaylaştırır.

Hayvansal Gıdalara Ara Verin, Sebzelere Yönelin

Ayrıca haftada birkaç gün mutlaka sebze yemeği tüketmeye dikkat edin. Sürekli olarak tüketilen hayvansal gıdalar zamanla bağırsaklarda ve midede sindirim problemlerine yol açacağı gibi aynı zamanda midede şişkinlik ve kiloya sebep olur. Haftanın birkaç günü tüketeceğiniz koyu yapraklı sebzeler hem mide ve bağırsak sağlığınıza  iyi gelir, hem de bağırsaklarınızın düzenli olarak çalışmasını ve düzenli tuvalete çıkmanızı sağlar. Özellikle ıspanak, taze fasulye, bamya gibi yeşil gıdaları tükettiğinizde çok daha rahat tuvalete çıkabildiğinizi ve sindirim problemlerinizin azaldığını fark edeceksiniz. Ayrıca haftada en az birkaç gün lifli gıdalar tüketmeye dikkat edin.

Lif İçeren Besinler Sağlıklı Sindirim Sistemi İçin Olmazsa Olmazlardan

Lifli gıdaların başında pancar, bamya, mercimek geliyor. Siz de bu gıdaları tüketerek çok daha rahat bir şekilde tuvalete çıktığınızı, çok daha sağlıklı bir bağırsağa sahip olduğunuzu fark edeceksiniz. Düzenli tuvalete çıkmanıza da çok faydalı olacak lifli gıdalar sizi basur gibi ciddi problemlerden de koruyacaktır. Yetişkin ve sağlıklı bir birey gün aşırı tuvalete çıkmalı ve uzun süre kabızlık,ishal sorunu çekmemelidir. Eğer uzun süren kabızlık sorununuz var ise mutlaka lifli besinler tüketin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here