Minimal Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

0
191

Minimal Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Her cildin ihtiyacı olan nemlendirme, ölü derilerden arındırma ve temizleme işlemini bir bütün halinde düşünürsek her cildin ihtiyacı olan minimal cilt bakım rutinlerine ihtiyacınız var demektir. Yazımızda sizin de elinizde mutlaka olması gereken ve minimal ürünler ile yapabileceğiniz cilt bakımından bahsettik, keyifli okumalar..

Minimal cilt bakım rutininin ilki yüz temizleme jellerinden oluşuyor. Eğer cildiniz karma ve yağlı ise jel formdaki yüz temizleyicileri, eğer cildiniz kuru ise kremsi formdaki veya köpük formdaki yüz temizleyicileri kullanabilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere cildinizdeki fazla yağı, fazla kiri ve makyaj kalıntılarını arındırmak için cildinize uygun bir yüz temizleme ürünü ile cildinizi temizlemeniz çok önemlidir. Gün içerisinde makyaj yapmasanız bile çevresel faktörlerin nedeni ile cildinizde kir ve yağ oluşumu meydana gelebilir. Kir ve yağ oluşumunu engellemek için özellikle gece yatmadan evvel mutlaka cildinizi arındırmanız gerekiyor.

Cildi Fazla Yağdan Arındırmak Şart

Sabah kalktığınızda ilk işiniz cildinizi yıkamak olmalı. Size özel jel formdaki veya köpük formdaki temizleyici ile cildinizi temizleyip arındırdığınızda gece boyu cildinizde oluşan fazla sebumuda dengelemiş olursunuz. Sıra geldi minimal cilt bakım rutininin en önemli adımı olan cilt nemlendirilmesine. Cildinizin ihtiyacı olan nemlendiriciyi bulmak için mutlaka cilt tipini tespit etmeniz gerekiyor. Yağlı ciltler jel formdakii nemlendiricileri, kuru ciltler ise daha çok koyu kıvamda ki balm formdaki nemlendiricileri kullanabilirler. Önemli olan cilt tipinize en uygun nemlendirici uygulamanız.

Nemlendiricinin Cilt İçin Önemi

Eğer gün içerisinde makyaj yapıyorsanız makyaj ve cildiniz arasında ince bir bariyer oluşturmak ve cildinizin gereken nemi kazanmasını sağlamak için mutlaka nemlendirici kullanmalısınız. Yağlı ciltler genelde ciltlerinin ekstra nemli olduğunu düşünerek nemlendirici kullanmaktan kaçınırlar. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Yağlı ciltler başta olmak üzere tüm ciltlerin düzenli olarak nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Sizde cildinize uygun bir nemlendirici ile sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Cildinizdeki ölü derilerden kurtulmak için düzenli olarak peeling yapmalısınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here