Modaya Uyum Sağlarken Sağlığınızdan Olmayın

0
176

Modaya Uyum Sağlarken Sağlığınızdan Olmayın

Kıyafet tercihlerimizin sağlığımız üzerinde oldukça fazla etkisinin olduğunu biliyor muydunuz? Öyle ki giydiğimiz dar kot pantolonlardan taşıdığımız ağır çantalara varana kadar birbirinden farklı zararlı alışkanlıklar ve birbirinden farklı moda akımları sağlığımıza zarar veriyor olabilir.. Uzmanların uyardığı, uzun vadede sağlığımıza zarar veren moda akımları ve kıyafet tercihleri yazımızda. İşte bunlardan birkaçı;

Dar Kot Pantolonlar Kan Akışını Engelliyor

Son dönemlerin en popüler trendlerinden biri de streç pantolonlar! Özellikle kot pantolonların vücuda tamamen yapıştığı bu trendin mide ve bağırsak sorunlarına yol açtığı belirtiliyor.. Özellikle mide ve bağırsağa baskı yapan kan dolaşımını engelleyen, bağırsak sağlığını bozan bu moda akımını uzmanlar ergenlik dönemindeki kişiler için asla tastik etmiyor! Olabildiğince bel bölgesi rahat, ağ bölgesi rahat ve bacaklarınızı sıkmayacak pantolonları tercih etmemiz gerektiğini de ekliyorlar..

Ağır Çanta Taşımak Omurgayı Zedeliyor

Omuza takılan ve tek askılı ağır çanta modelleri de oldukça sağlığa zararlı.. Omurgaya baskı yapan bu çanta modelleri tek omuz olarak asıldığında omurganın yapısını bozabiliyor ve geçmeyen ağrılara neden olabiliyor.. Eğer yük taşımak için bir sırt çantası edindiyseniz ve sırtınıza fazla yük binecekse en azından yükü iki eşit parçaya bölmek yani iki askıyı da aynı anda takmanız öneriliyor..

Stiletto Tarzı Ayakkabıların Sağlığa Zararları

Kadınların asla vazgeçemediği yüksek topuklu ayakkabılar da sağlığı etkileyen temel nedenlerden..

Özellikle Stiletto dediğimiz ucu sivri olarak uzanan yüksek topuklu ayakkabılar uzun süre ayakta kalındığında ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.. Kuvvet merkezinde öne doğru kayma oluşturan kalça ve omurganın ağrısına neden olan bu tarz ayakkabılar ayrıca ayak yapısını ve ayak sağlığını da bozuyor! Uzmanlar uzun süre topuklu ayakkabı ile ayakta kalmanın ciddi omurga ağrılarına neden olabileceğini de ekliyorlar..

Sütyen Seçimi

Sütyen seçimi de sağlığınız açısından oldukça önemli!

Özellikle aşırı dar sütyenleri tercih etmek göğüs sağlığınızı yakından ilgilendiriyor. Sıkı sütyenleri tercih ettiğinizde özellikle boyundan bağlı sütyenleri tercih ettiğinizde omurga ağrılarınızın arttığını fark edeceksiniz.. Göğsünüze tam uyan, göğüslerinizi sıkmayan ve size kendinizi rahat hissettiren sütyenler tercih etmeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here