Regl Sancısı Çekmemek İçin Alabileceğiniz Önlemler

0
153

Regl Sancısı Çekmemek İçin Alabileceğiniz Önlemler

Regl çoğu kadının kabusu haline geliyor. Özellikle ekstra sancılı ve ağrılı geçen bu günlerde kimi zaman kadınlar okullarından, işlerinden veya önemli toplantılarından geri kalabiliyorlar. Regl sancısının en çok hissedildiği bölge olan kasık ve bel bölgesi ile birlikte aynı zamanda çoğu kadında baş ağrısı, hassasiyet, psikolojik problemler, uykusuzluk ve nefes darlığı sorunları da olabiliyor. Mide bulantısı da tetiklenmiş oluyor. Peki regl günlerinde bu kadar hassas bir dönemde iken nasıl beslenmeli, neleri tüketmeli, nelere dikkat etmeliyiz? Yazımızda regl dönemi için alabileceğiniz önlemlerden bahsettik, keyifli okumalar.

Sıcak Kaslarınızın Rahatlamasını ve Gevşemesini Sağlar..

Regl dönemi kaslarınız her zamankinden fazla kasılabilir ve bu da kanamanızın az olmasına neden olur. Kanamanız az oldukça ağrı eşiğiniz de artacaktır.. Regl sancısını hafifletmenin ilk yolu ayaklarınızı sıcak tutmaktan geçiyor. Ayaklarınıza kalın çoraplar giyilmeli veya mümkünse ayaklarınızın altına sıcak su torbası yerleştirmelisiniz. Sıcak su torbasını direkt olarak kasık veya bel bölgenizi koymanızı önermiyoruz. Ayaklarınız yardımıyla ısı tüm vücudumuza yayılacak ve ağrınızın daha az hissedilebilir durumda olmasına yardımcı olacaktır. Diğer bir öneri ise bitkisel çaylar. Bitki çayları ağrı kesici özelliğe sahiptir ve çoğu regl sancısının daha kolay bir şekilde geçmesine yardımcı olur. Bu çaylardan ilk ve papatya çayı. Papatya kişiyi rahatlatan, tansiyonunu dengeleyen ve stresini azaltan bir çaydır. Regl döneminde ekstra stres yaşıyorsanız veya sinirlerinize hakim olamıyorsanız biraz gevşemez de fayda var. Kaslarınızı gevşetecek, sizi rahatlatacak bir çay olan papatya çayını biraz bal ile karıştırarak midenizin de rahat etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Rezene çayı

Rezene yaprakları ile birlikte hazırlanan bu çay kişiyi hem sakinleştiriyor, hem de özellikle kasık bölgesinde olan ağrılara iyi geliyor. Rezene çayını demlerken direkt olarak kaynatmak yerine ılık suyun içerisine rezene yapraklarını atarak kaynatmanızda fayda var. Bu şekilde demlenen çaylar acı olmuyor ve yaprakların aroması çok daha iyi bir şekilde suya geçiyor. Tıpkı papatya çayında olduğu gibi bu çayınızı da bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here