Renklerin Psikolojik Anlamları

0
96

Renklerin Psikolojik Anlamları

 

Hiç renklerin gücünün psikolojimizi etkileyebileceğini düşündünüz mü? Cevabınız evet ise ve ev dekorasyonuna meraklı biriyseniz belki de bu yazı çok işinize yarayacak. Yazımızda renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerinden bahsettik. Sizde evinizde farklı etkiler yaratmak adına bu renkleri farklı odalarda kullanabilirsiniz. İşte o renkler;

Kırmızı

Kırmızı oldukça enerjik bir renk olarak bilinmektedir. Çoğu zaman fastfood zincirlerinde kırmızı rengin hakim olduğunu fark etmişsinizdir. Çünkü kırmızı hızı, enerjiyi ve dolayısıyla iştahı temsil eder. Hızlı yiyip hızlıca gitmesi gereken müşterilerin her zaman daha enerjik olması adına fastfood zincirleri bu yüzden kırmızı rengi tercih etmiştir. Yani kırmızı bir nevi iştahın açılmasını sağlarken kişiye enerji ve dinamizm vererek bulunduğu ortamı çabuk terk etmesini söylüyor. Bu yüzden sanırız kimse evinde kırmızı rengi kullanmak istemeyecektir.

Sarı

Sarı renk her zaman biraz daha nostaljik görünsede dinlenme odaları için tercih edildiğinde odanın daha aydınlık ve ferah görünmesini sağladığından dolayı rahat bir etki sunuyor. Elbette sarının farklı tonları var. Bahsettiğiniz sarı pastel tonlarda bir sarı ise sorun yok. Fakat koyu bir sarı ise maalesef dar odaları daha da darlaştıracağından dolayı çok tercih edilmiyor. Sarı renk dekorasyonda sık kullanılsada uzun süre sarı renge bakan kişiler depresif bir ruh hali takınabiliyor, bizden söylemesi.

 

Mor tonları

Mor veya pastel renklere sahip fuşya tonları dekorasyonda kullanıldığında tek başına oldukça sert bir etki yaratabiliyor. Genelde yatak odası dekorasyonları için kullanılan mor tonları özellikle çocuk odalarında kullanılmaması gereken tonların başında yer alıyor. Çünkü mor renk sanıldığının aksine kişiye huzur vermiyor veya uyku getirmiyor. Bu yüzden de yatak odası dekorasyonunda mor rengi kullanacaklar mutlaka dengeli davranmalı.

 

Mavi tonları

Mavi tonları genellikle salonlarda tercih edilen özellikle büyük mekanları ekstra ferah göstermede yardımcı olan tonlardan biridir. Mavi tonları marine stilinde döşenmiş evler için harika bir etki yaratacaktır. Marine tonlarına sahip evler aynı zamanda lacivert ve gri tonları ile dekore edilmiş objeleri kullanarak ortaya birbirinden farklı dekorasyonlar çıkartabilirler. Bu yüzden mavi tonları marine tarzda dekore edilmiş stiller için harika olacaktır.

 

Pembe tonları

Pembe tonları genellikle kadın rengi olarak adlandırılsa da aslında mekanlarda kullanıldığında hoş bir atmosfer yaratıyor. Tek başına pudra pembesi tonlarını kullanmak yatak odaları için ideal olurken, diğer pastel renklerle kullanmak ise çocuk odası dekorasyonunda harika etkiler yaratıyor. Özellikle pudra pembesi, pastel nil yeşili veya uçuk mavi tonları bir arada kullanılarak kreş tarzı yerlerin dekorasyonu tamamlanabiliyor. Yazımızda renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerinden bahsettik. Siz de bu etkilerden yola çıkarak yatak odanızı, mutfağınızı, oturma odanızı veya dinlenme odanızı renklerle süsleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here