Sabah Şişen Yorgun Gözler İçin Öneriler

0
139

Sabah Şişen Yorgun Gözler İçin Öneriler

Sabahları erken saatlerde uyanmak, hayata karışmak, işe gitmek, okula gitmek zorundaysanız gözlerinizin yorgunluğu ve şişkinliği canınızı sıkıyor olabilir. Bir önceki gün yediğiniz yemekler, vücudunuzda ödem oluşumu, yorgunluk, stres yeteri kadar uyuyamama, ve ekrana fazlaca bakma gibi faktörler göz çevrenizi yıpratıp yorabilir. Yorgun gözler ödem toplayarak şişer ve sizi çok daha cansız gösterir. Peki sabah erken saatlerde cildinizi canlandırmanın ve göz çevrenizi toparlamanın doğal yolları nelerdir? Bunları mercek altına aldık gelin birlikte keşfedelim, keyifli okumalar..

Göz çevrenizdeki şişkinlik ve yorgunluğu gidermenin ilk yöntemi şüphesiz buz kompresi. Bildiğiniz gibi soğuk su ve buz cilt damarlarını sıkılaştırarak cildin elastikiyetini arttırır ve bir anda daha canlı bir görünüme ulaşmanıza yardımcı olur. Toparlanan cilt sıkılaşacağından dolayı göz çevresindeki ödemler de minimuma inecektir..

Özellikle göz çevresi şişliğine birebir buz küplerini sabahları göz çevrenizde gezdirerek yorgun görünümü alabilirsiniz. Eğer buz cildinizde hassasiyete ve kızarıklığa neden oluyorsa o halde diğer bir öneriye geçelim. Kaşık yardımıyla göz çevrenizdeki şişliklerden kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Birçok göz çevresi bakım kreminin, göz çevresi bakım jellerinin metal başlıklı olduğunu fark etmişsinizdir.

Soğuk metal başlık ciltteki şişliklerin anında inmesine yardımcı oluyor. Sizde bu özelliği bir tatlı kaşığı ile kullanabilirsiniz. Bir gün önceden buzdolabına koyduğunuz tatlı kaşıklarının ters yüzeyini sabahları gözünüze hafif bir şekilde baskı uygulayarak oturtun. 1-2 dakikaya kalmadan göz çevrenizdeki ödemin, şişliğin azaldığını ve göz çevrenizin daha dinç daha diri göründüğünü fark edeceksiniz.

 

Göz çevrenizde düzenli olarak yorgunluk, şişkinlik ve hatta morluk belirtileri artmaya başladıysa o halde beslenme düzeninize de göz atmanız gerekiyor. Örneğin az su içiyorsanız ,beslenme düzeniniz de yeşil yapraklı sebzeleri eksik ediyorsanız ve en önemlisi sigara, alkol kullanımını artırıyorsanız göz çevresi şişlikleriniz kalıcı olabilir ve uzun süre geçmeyebilir. Bunun önüne geçmek için günde 2 buçuk, 3 litreye varan su tüketmeli, haftalık olarak düzenli yeşil yapraklı sebzeleri yemeli ve stresten, alkolden, sigaradan, zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Göz çevrenizde herhangi bir kızarıklık, yanma, şişkinlik veya yorgunluk var ise gözlerinizi dinlendirmek, daha dinç bakışlara kavuşmak istiyorsanız o halde çay kompresi tam sizlik..

Bildiğiniz gibi göz çevresini rahatlatan, ferahlatan içeriklerin başında çay geliyor. Sabahları demlediğiniz çayı bir makyaj diskine damlatın. İyice soğumasını bekledikten sonra yatağınıza uzanarak en azından 5 dakika pedleri göz kapaklarınızın üzerinde bekletin. Bu tüm gecenin yorgunluğunu alacak sizi güne hazırlayacak ve güne daha ferah, daha hassas olmayan, daha rahat gözlerle devam etmenize yardımcı olacaktır. Böylece göz şişlikleriniz minimuma ineceği gibi göz çevreniz rahatlayacak ve gün boyu batma, yanma sorunu ile karşılaşmamış olacaksınız. Siz de bu yöntemler deneyerek sabahları 5-6 dakika içerisinde göz çevrenizdeki şişliklerden kurtulabilirsiniz.

İnsanın yüzünde ilk dikkat çeken yerlerden biri olan göz çevresi sizi ekstra  yorgun ve yaşlı gösterebilir. Bu durumdan kurtulmak için göz çevrenize iyi bakmalı, düzenli beslenmeli, göz çevresi kremi uygulamasını ihmal etmemeli ve ekstra şişlik olan durumlarda önerdiğimiz uygulamaları yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here