Saçların Yağlanmaması İçin Bitkisel Çözümler

0
115

Saçların Yağlanmaması İçin Bitkisel Çözümler

 

Bazen market raflarındaki şampuanlar saç bakım ürünleri yağlı saçların ekstra yağlanma sorununu çözmeyebiliyor. Özellikle ekstra yağlanan saçlar doğal yöntemler ile bir anda toparlanabiliyor ve çok daha normal hale gelebiliyor. Peki saçların yağlanmasını önlemek adına neler yapabilirsiniz? Yazımızda hem püf noktalarından hem de bitkisel çözümlerden bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Öncelikle saçlarınızın yağlanmasında ki etmenlere göz atalım. Aksi halde saçlarınızın yağlanmasını durduramayabiliriz. Saçlarınız günaşırı saçlarınızı yıkamaktan yağlanıyor olabilir. Gün aşırı yapılan duşlar saçların sebum dengesini bozuyor. Sebum dengesi bozulmuş bir saç ise kendini korumak adına ekstra fazla sebum yani yağ üretiyor. Bu da saçlarınızın daha sık yağlanmasına neden oluyor. Aslında bir kısır döngü gibi düşünebilirsiniz. Siz saçlarınızın yağlanmaması adına saçlarınızı ne kadar fazla temizliyorsanız saçlarınızda kendini korumak adına bir o kadar yağ üretiyor. Bunu dengelemek için ne yapmalısınız? İlk haftalar zor geçsede saçlarınız yağlansa dahi en azından üç dört günde bir duş almaya özen göstermelisiniz. Bu sürede sebum dengelenmiş ve saçlarınız ekstra yağlanmayı terk etmiş olacak. 3-4 günde bir alınan duşlar saçların kalitesini arttırmaya yardımcıdır. Dilerseniz saçlarınızı bir havluya sarıp vücut temizliğinizi yapabilir fakat saçlarınızı 3-4 günde bir yıkayarak sebumun dengelenmesini sağlayabilirsiniz.

Bitkisel yöntemler

Saçlarınızın sebum dengesini düzenlemek ve yağlanmayı kontrol altına almak için size mucizevi bir içerik söyleyelim. Sirke! Sirke saç derisinde bulunan kepeklenmeyi çözer, saç derisindeki bütün kalıntıları giderir ve saç derisine iyice nüfuz ederek saçların havalanmasını sağlar. Böylece saçlar yapışmaz, ekstra yağlanmaz ve en önemlisi hacimlenerek çok daha kolay şekil alır hale gelir. Ayrıca saçlarınızın mat ve donukluğu da alarak daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Durulama suyuna koyacağınız bir kapak sirke ile saçlarınızdaki sağlığı kendi gözlerinizle görün. Sirke eskiden bu yana hem cilt bakımında hem de saç bakımında kullanılan mucizevi içeriklerin başında yer alıyor. Sizde sirkeyi duşunuzdan eksik etmeyin hem vücudunuzda bulunan bakterileri minimuma indirin hem de saçlarınızdaki sağlığı kendi gözlerinizle görün.

 

Karbonat

Saç derisinde bulunan ekstra yağlanmayı tıpkı bir kuru şampuan gibi kontrol altına alabileceğinizi söylesek? Evet bunu karbonat ile yapabilirsiniz. Bir miktar karbonatı saç dibinize dökün ve parmaklarınız yardımı ile iyice karıştırın. Bu günü atlatmanıza yardımcı olacağı gibi saç derisinde bulunan fazla yağı ve bakterileri yok edecek olan karbonatı iki günde bir kullanarak yağlanmayı da kontrol altına alabilirsiniz. Karbonatı kullandığınız gün duş almayı ve saçlarınızı karbonattan arındırmayı da sakın ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here