Saçlarınızın Gün İçinde Kabarmasını Engelleyen Yöntemler

0
209

Saçlarınızın Gün İçinde Kabarmasını Engelleyen Yöntemler

 

Saçlarınızın gün içerisinde kabarmasından, elektriklenmesinden ve şeklinin bozulmasından sıkıldıysanız o halde bu yazı tam sizlik. Yazımızda özellikle kabarık ve gür saçlara sahip olanların en can sıkıcı sorunu olan saçlarda kabarma problemini mercek altına aldık. Siz de bu teknikleri deneyerek saçlarınızın kabarmasını engelleyebilirsiniz, keyifli okumalar.

Saçlarınızın kabarmasını engellemek istiyorsanız işe en başından yani saç yıkama yönteminden başlayalım. Saçlarınızı ekstra olarak kurutacak arındırıcı şampuanlar yerine saçlarınızdaki kabarmayı, matlığı, cansızlığı ve saç uçlarındaki kırıklığı alacak kremsi formdaki şampuanları tercih etmenizi öneriyoruz. İlk iş bu!

Mutlaka saçlarınızı kremsi formdaki şampuanlar ile yıkadıktan sonra saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Saç kremi hem saçlarınızın duştan sonra daha kolay taranmasını sağlar hem saçlarınıza ipeksi bir parlaklık katar hem de saçlarınızı dizginleyerek kabarmasını engeller. Saç kremi kullanmak yetmiyor ise ıslak saçlarınıza bir miktar sıvı saç kremi uygulayarak daha rahat tarayabilirsiniz. Tarama demişken taramanın önemi de büyük. Eğer plastik uçlu ince kıllı fırçalar ile saçlarınızı taramaya çalışıyorsanız bu hem saçlarınızı kıracak hem de yıpratacaktır. Eğer saçlarınızın kabarmasını önlemek istiyorsanız tarak tercihiniz de bir o kadar önemli. Size plastik kıllı ve ince kıllı saç fırçalarından uzak durmanızı öneriyoruz. Bambu tarzı doğal bir malzemeden yapılmış, kalın dişli bir tarak yardımı ile saçlarınızı hem çok daha kolay açabilir hem saçlarınızn tararken kırılmasını engelleyebilir hem de elektriklenip kabarmasını önleyebilirsiniz. Bambu tarzı kalın dişli taraklar saçlarınızı çok daha kolay bir şekilde tarar ve elektriklenmesini önler.

Saçlarınızı Nasıl Kurutmalısınız?

Saç kurutma yönteminiz saçlarınızın kabarmasını etkileyen en önemli yöntemlerden biridir. Saçlarınızı öne doğru atıp ileri geri hareketlerle hırpalayarak kurutmamalısınız. Mümkün olduğunca düşük devirde, yavaş hareketler ile aşağı doğru tarayarak kurutmalısınız. Bu saçlarınızın kabarmasını engelleyecektir. Ayrıca saçlarınızı şekillendirmeden evvel kabarmasını ve kurumasını engellemek adına saç uçlarına ve saçlarınızın boy kısımlarına bir serum uygulamalısınız. Kuru yağ denilen bu serumlar saçlarınızı ekstra olarak yağlandırmaz. Fakat saç uçlarındaki kırıkları onararak hem bakım yapar hem de saçların kabarmasını engeller. Birkaç pompa avuç içinize döktükten sonra saç uçlarına ve boylarına bu serumu uygulayın. Biraz emilmesini bekledikten sonra maşa, fön veya düzleştirici işlemini yapabilirsiniz. Düzleştirici yaparken saç uçlarındaki kırıkların ekstra olarak belirgin olmaması adına düzleştiriciden sonra da serum uygulayabilirsiniz. Bu saçlarımızın kabarmasını engelleyecektir. Yastık kılıflarınız da saçlarınızdaki kabarmayı etkileyen bir başka faktördür. Özellikle saten, polyester gibi saçlarınızdaki elektriklenmeyi tetikleyecek yastık kılıflarından uzak durmalısınız. Bu tarz yastık kılıfları hem saçlarınızı kırıyor hem de sabaha daha elektrikli saçlarla uyanmanızı sağlıyor. Bu tarz yastıkları kullanırken mutlaka pamuklu olanları tercih etmelisiniz. Pamuklu nevresim ve pamuklu yastıklar saç ve cilt sağlığınız açısından çok önemlidir. Pamuklu nevresim ve pamuklu yastıklar yardımı ile saçlarınız ekstra olarak elektriklenip kabarmayacaktır.

Siz de bu önerilere kulak vererek saçlarınızdaki elektriklenmeyi, kabarmayı, matlığı ve cansızlığı kontrol altına alabilir ve gün içerisinde elektriklenmeyen saçlarınız ile mutlu mesut yaşayabilirsiniz. Özellikle kışın atkı ve bere taktığınızda saçlarınızın ekstra olarak kabarmasını istemiyorsanız çantanızda saç serumunuzu bulundurarak kabaran bölgelere hemen uygulayabilir, kabarmayı kontrol altına alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here