Sade Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

0
231

Sade Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Bulgur pilavı yemeklerin yanında olmazsa olmazlardan. Özellikle tavuk veya kırmızı etlerin yanına hazırlanan sade bulgur pilavı yemeklerin tamamlayıcı unsuru. Ana yemeklerle birlikte servis edilen sade bulgur pilavını aynı zamanda diyet yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. Salçasız oluşu kalorisini azaltacak ve yenmesini çok daha kolay hale getirecek. Yazımız da salçasız, sade bulgur pilavı nasıl yapılır püf noktalarından bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Sade bulgur pilavını yapmak için ilk olarak işe ölçü ile başlayın. Kaç kişiye yemek vereceğinize bağlı olarak iki veya iki buçuk su bardağına yakın bulguru bir kaba boşalttıktan sonra nişastasını akıtana kadar biraz sıcak suyun altında bekletin. Bulgurların şişmesine izin vermeden suyu süzün. Bir pilav tenceresinde iki, iki buçuk yemek kaşığı kadar tereyağını erittikten sonra üzerine bulgurları ekleyin ve iyice rengi dönene kadar kavurun. Bu aşamada bulgurlarınızı tereyağ ile ne kadar kavurursanız o kadar lezzetli bir pilav elde edeceğinizin püf noktasını verelim.

Daha sonra üzerine 2 su bardağı kadar tavuk suyu veya direkt sıcak su ekleyerek pilavınızı iyice karıştırın. Ardından göz kararı tuzunu da ekledikten sonra pilavınızın ağzını kapatın, biraz fokurdatın ve ardından daha kısık ateşte 5 dakika kadar pişirin. Ardından pilavınızın altını kapattıktan sonra bir köşede dinlenmeye bırakın. Bu süreçte pilavınız içini çekecek, kendini toparlayacak daha diri ve daha tane tane hale gelecektir. Pilavınızı dilerseniz bir tatlı kasesine koyup ters çevirerek servis edebilirsiniz. Bu görsel açıdan şık bir şölen yaratacaktır. Pilavı tavuk yemeklerinin yanına, kırmızı et yemeklerinin yanına, köftelerin yanına rahatlıkla servis edebilirsiniz.

İsteğinize bağlı olarak daha fazla misafir ağırlayacaksanız 2 buçuk su bardağından daha fazla bulgur kullanabilirsiniz. Bulgurun uzun pişme süresi ne kadar su isteyeceği, bulgurunuzun türüne ve en önemlisi sizin kişisel zevklerinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Eğer daha sulu bir bulgur pilavı yapmak istiyorsanız 2 su bardağından daha fazla su koyabilirsiniz. Daha diri ve tane tane bir pilav yapmak istiyorsanız verdiğimiz ölçü yeterli olacaktır. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun diyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here