Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almak İçin Öneriler

0
175

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almak İçin Öneriler

Kilo vermek çoğu kişinin problemi gibi görünse de aslında kilo almak isteyen insanlar da azımsanmayacak kadar çoktur. Öyle ki kilo almak vücuda olmayan bir kiloyu yerine koymak oldukça zordur. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, hızla kilo verme gibi etmenlerin sonucunda anoreksiyaya varan zayıflık problemleri ortaya çıkar. Eğer siz de bu tarz problemlere yakalanmak istemiyorsanız, kilonuzu sağlıklı bir şekilde korumak istiyorsanız o halde yazımıza buyurun. İşte sağlıklı bir şekilde kilo almanın pratik püf noktaları, keyifli okumalar.

Doğru Beslenme İle Vücudunuza Zarar Vermeden Kilo Alın

Kilo alırken kilomuzu uzun süre korumak, tekrar geri vermemek ve en önemlisi sağlıklı bir şekilde kilo almak için aburcuburlardan, şekerlemelerden, atıştırmalıklardan uzak durmalısınız. Bu tarz yiyecekler kısa zamanda kilo almanıza yardımcı olsa da cildinizin bozulmasına, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, sindirim sisteminizin bozulmasına neden olur. Bu tarz yiyeceklerden uzak durmalı, kilonuzu korumak adına çok daha sağlıklı yiyeceklere yönelmelisiniz.

Öğün Kaçırmayın, Aç Kalmayın, Ara Atıştırmalıkları Es Geçmeyin

Kilo almak istiyorsanız öğünlerinize çok dikkat etmelisiniz. Dört ana öğün şeklinde öğünlerinizi tüketmelisiniz. Öğünlerinizde hem protein, hem karbonhidrat, hem de lifli yiyeceklere yer vermelisiniz. Öğünlerinizi hazırlarken mutlaka kalori hesabını yapmanızı öneriyoruz.

Ara Öğünlerde Neler Yemelisiniz?

Gün içerisinde dört ana öğün yaptıktan sonra ara öğünleri de ihmal etmemelisiniz. Size asıl kilo aldıracak olan ara öğünlerdir. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıkları deneyebilirsiniz. Örneğin meyveler, kuruyemişler, tahıllı yiyecekler, kuru meyveler tüketebilirsiniz. Ara öğünlerinizde bu tarz yiyecekleri tüketerek hem enerjinizin yerinde olmasını sağlarsınız, hem de sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Özellikle kuruyemişler içerdikleri  besleyici yağlar nedeniyle hızla kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Tatlıları İhmal Etmeyin

Gün içerisinde tatlı yemeyi de ihmal etmemelisiniz. Özellikle şerbetli veya sütlü tatlıları ara öğününüzün bir tanesinde tercih edebilirsiniz. Protein almak adına yüksek kalorili yiyecekleri de tüketebilirsiniz. Enerji barları, ev yapımı fındık, fıstık ezmeleri, keçi boynuzu pekmezi,doğal bal mutlaka dolabınızda bulunması gereken gıdalardan. Canınız tatlı çektikçe mümkün olduğunca faydalı olan pekmeze yönelebilir hatta tahin ile karıştırarak daha besleyici hale getirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here