Selülitlerden Kurtulmak İçin Öneriler

0
202
Smooth clean clear flawless soft neat slim underwear lingerie concept. Side view cropped close up photo of slim beautiful thin woman's body, hand holding wooden brush isolated on white background

Selülitlerden Kurtulmak İçin Öneriler

Selülit birçok kadının canını sıkan, özellikle orta yaş ve üzerinde ciddi sorunlara yol açan bir cilt problemidir. Selülitin oluşma nedeni birbirinden farklı faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Örneğin yiyecek, içecek düzeninizin bozulmuş olması, düzensiz uyku, stres, hareketsiz kalma gibi bir çok faktör sıralanabilir. Peki selülit oluşumunu minimuma indirme veya belirginleşmiş selülitleri yok etme yöntemleri var mıdır? Gelin birlikte göz atalım.

Cildinizi Çalıştırın

Selülit oluşumunun en temel nedeni kişinin hareketsiz kalmasıdır. Özellikle gün aşırı spor yapılmadığından veya kan dolaşımı hızlandırılmadığından deride çökmeler veya sarkmalar meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için duş sırasında kuru keseleme yapmanızı öneriyoruz. Kuru fırçalama veya kuru keseleme son zamanların en popüler bakım trendlerinden biri. Kuru fırçalama yöntemi ile kan dolaşımı hızlandırılıyor ve özellikle selülit çevresine baskı yapıldığından dolayı cilt gerginleşip dirileşiyor. Böylece kan dolaşımı hızlandırılan, yani çalıştırılan cilt elastikiyetini geri kazanıyor ve bir anda dirileşiyor. Bu tarz yöntemlerden bir anda mucizevi bir etki beklemek yanlış. Uzun süre yaklaşık 3-4 ay sonrası selülitlerinizin azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Duştan çıktıktan sonra kalça basen ve bacak bölgelerinizde kuru fırçalama yöntemi ile masaj yaptığınızda kan dolaşımı hızlanacak ve böylece selülit oluşumu minimuma inecek.

Beslenme Önemli

Selülit oluşumunun önlenmesi içim elbette yiyecek ve içecek rutininizede dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle kafein, fazla yağlı, fazla şekerli, fazla tuzlu gıdalardan uzak durmanız gerekiyor. Bunun yerine meyve yemeli ve bol bol su içmelisiniz. Su tüketimi selülit oluşmasının engellenmesi açısından çok önemlidir. Selülit yok etmek için masaj etkili bir yöntemdir. Masaj yöntemi ile selüliti minimuma indirmek mümkündür. Özellikle kan dolaşımını hızlandıran yağlar yardımıyla bacak, kalça, basen ve göbek bölgenize düzenli olarak masaj yaptığınızda selülit görünümünün ciddi derecede azaldığını fark edeceksiniz. Bu yağların başında portakal yağı yer alıyor. Portakal yağı cildi bir anda gererek kan dolaşımını hızlandırıyor. Fakat ciddi iritasyonlara sebep olabilen bir yağ olduğu için kuru ve hassas ciltlerin özellikle el bileğinin iç kısmında deneyerek kullanılması öneriliyor. Biberiye yağı ve portakal yağının karışımı birçok selülit yağının içerisinde bulunuyor. Selülit önleyici yağların içerisinde bulunan kan dolaşımını hızlandırıcı yağlar, hassas ciltlerde irritasyona neden olabileceğinden dolayı mutlaka alerji testi yapılması öneriliyor. Selülit oluşumunu engellemek için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem spor yapmak. Özellikle squat tarzı sporlar bacak ve kalça bölgesindeki kasları çalıştığından dolayı, gerginliğe yol açıyor ve bu gerginlik sayesinde selülit oluşumu minimuma iniyor. Selülit oluşumu minimuma inerken kaslar dirileşiyor, sıkılaşıyor ve çok daha fit bir görünüme neden oluyor. Siz de bu yöntemleri deneyerek mevcut selülitlerinizin görünümünü minimuma indirebilir ve yeni selülitlerin oluşumunu engelleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here