Sırt Çantası Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

0
335

Sırt çantalarında birden çok farklı model vardır. Sırt çantaları kimi zaman okula giderken, kimi zaman tatile giderken bizlere eşlik etmektedir. Peki, sırt çantası satın alırken nelere dikkat edilmelidir? Sırt çantası hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Sırt çantaları modaya uyum sağladıkları için değil sağlığa faydalı olmalarından dolayı tercih edilmelidir. Okullar açılırken de ilkokul öğrencilerinden üniversite öğrencilerine kadar herkes sırt çantası arayışında olmaktadır. Gelin bu yazımızda sırt çantası hakkında bilmeniz gerekenlere bakalım.

  • Çantayı genel olarak incelemelisiniz. Çantanın kumaşı bile sizin için büyük önem taşımaktadır. Örneğin çantanızın astarı su geçirmeyen bir yapıda olursa sıvı şeyleri içeren kapları bile çantanıza koyabilirsiniz. Bununla beraber artık teknoloji çok fazla ilerlemeye başladı teknolojik aletlerinizi koymanız için çantanın bölümleri olmasına özen göstermelisiniz. Küçük detayları bile atlamalısınız her detayı göz önünde bulundurarak çanta almalısınız.
  • Sırt çantası satın alırken en önemli detaylardan biri de çantanın dikişleri. Çantanızın dikişleri sağlam değilse sırt çantanıza ağır eşyalar koyduğunuzda bir yere gittiğinizde kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Su geçirmeyen ve polyester kumaşa sahip olan dikişli çantaları tercih etmeniz sizin için iyi olacaktır.

  • Geniş sırt çantalarından kesinlikle uzak durmalısınız. Dar sırt çantalarını tercih ettiğinizde sırtınızdaki yük daha dengeli olacaktır. Geniş sırt çantaları ise ağırlığı sırtınızdan uzaklaştırır ve daha ağır bir hale getirir bu da sırtınızda ağrılar oluşmasına neden olabilir. Sırt çantanızı uzun ve dar alırsanız sırtınızın sağlığı için daha uygun olacaktır.
  • Sırt çantanızın askılarının destekli olmasına dikkat etmelisiniz. Askıların omza gelen kısımlarında ped olduğunda omuzlarınız ağırlığı dengeler ve omurganın yamulmasını önler. Bununla beraber askıların dikişli olması da oldukça büyük önem taşımaktadır.

Sırt çantanızın sırtınıza ve omurlarınıza zarar vermemesi için sırt desteği olması oldukça büyük önem taşımaktadır. Bazı sırt çantalarının bel bölgelerinde kemer vardır kimi insanlar bunu kullanmaktan hoşlanmazlar fakat bu oldukça önemlidir. Çantanın vücuda oturmasını sağlar aynı zamanda çanta sırtınızdan kaymaz. Sırt çantanızı taşırken sağlığınız için dikkatli olmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here