Smart Casual Tarzı Giyim

0
332

1939 yıllarında California Silikon Vadisi’nde bilişim çalışmaları yapan ekip takım elbise giyinmeyi reddederek, kot ve tişört ile işe gelmeye başlamıştır. Bu durum dünya ülkelerinde hız bir şekilde yaygınlaşıp Smart Casual tarzı giyim modasını ortaya çıkarmıştır. 1992 yılında giyim tarzı %24 iken 1999 yılında bu oran %95’lere kadar çıkmıştır. Yine ülkemizde de takip edilen bu tarz birçok firmada kullanılmıştır. Çalışanların rahatlığı işine yansıyarak daha güzel daha hızlı daha rahat iş yapabilme gücünü arttırmış olduğu görülmektedir.

Kurumsal anlamda şık giyim tarzı, Smart Casual tarzı giyim ile bir adım geriye gitse dahi hala üst düzey yöneticilerin takım elbise giymesi gerektiği kanısı oldukça yaygındır. Bazı firmalar kurumsal kimliğini giyim ile sağladıklarını düşünerek kıyafet yönetmeliklerini hep canlı tutmaya çalışıyor. Oysa kişi kendini ne denli rahat hissederse işlerini de o denli rahat yapabilmektedir. Örneğin; takım elbiseden dolayı rahatsız olan, terleyen, bunalan çalışanın iş kapasitesi düşmektedir. Bu tür şeyleri göz önünde bulundurarak çoğu firmanın çalışanlarına daha anlayışlı davranması gerektiği kanısındayız.

Pek çok konuda adaptasyon sorunu yaşayan yeni kuşaklar sert kıyafet kurallarını hiçe saymakla beraber Smart Casual tarzı giyim modasının iş gücüne etkisi olduğunu dile getirmekte. Hatta iş yeri seçimlerini dahi buna göre yapmaktadır. Giyim tarzı kişinin statüsünü belirlememeli. Zaten statü sahibi biri ise duyulan saygı giydiği kıyafete göre olmamalı. Fakat çoğu kez ülkemizde ve diğer ülkelerde bu durum söz konusu. Giyilen kıyafete göre saygı…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here