Spor Yapanların Beslenme Rutinine Eklemesi Gereken Balık Çeşitleri

0
180

Spor Yapanların Beslenme Rutinine Eklemesi Gereken Balık Çeşitleri

 

Balık tüketimi son yıllarda oldukça yaygınlaştı. Çünkü uzmanlar sık sık balık tüketiminin hem çocukların gelişimi açısından hem annelerin sağlığı açısından hem de spor yapan ve diyet yapan kişilerin beslenme düzeninde bulunmasının çok önemli olması açısından vurguda bulunuyorlar. Hal böyle olunca birbirinden farklı balık çeşitlerini denemek istiyoruz. Peki ama sizin için en ideal balık çeşidi hangisi? Bunca balık arasından sizin için en ideal olacak vitamin ve mineral değerleri yüksek balıkları derledik, keyifli okumalar.

 

Somon balığı

Balık deyince akla ilk gelen balık çeşitlerinden biri olan somon balığı somon renkli güzel fileto oluşu ve lezzetiyle gönüllerimizde taht kurmuş durumda. Somon balığının bu kadar lezzetli olmasının yanı sıra omega-3 bakımından en zengin balıklar arasında listede 1. sırada yer alıyor. Ayrıca somon balığı kalp sağlığı açısından oldukça faydalı. Eğer bulabilirseniz yabani somon bulmak yani büyük somonları fileto halinde parçalatmak omega-3 bakımından çok daha fazla zengin olacağı anlamına geliyor. Ayrıca taze somon tüketmek içerisinde civa oranının düşüklüğü açısından çok daha kıymetlidir.

Tuna balığı

Tuna balığı özellikle B12 vitamini eksikliği çekenlerin tüketmesi gereken balık çeşitlerinin başında yer alıyor. Tuna balığı içerisinde yoğun miktarda D vitamini aynı zamanda B12 vitamini barındırması ile kalsiyum ve demir deposudur. Düşük yağlı olduğu için protein bakımından da zengindir. Ayrıca gebe kadınlara da önerilen bir balıktır. Genelde konserve olarak tüketilen balıklar arasında yer almaktadır. Fakat elbette somonda olduğu gibi tuna balığının da tazesini tüketmek çok faydalıdır.

 

Alabalık

Tatlı su balıkları arasında en popüler balıklardan biri olan alabalık lezzeti bakımından oldukça tatmin edicidir. Alabalık kalp sağlığına yararlı Omega 3 bakımından çok zengindir. Bu konuda somonla yarışır. Ayrıca alabalık her daim taze oluşu ve zehirlenme riskinin düşük oluşu ile potansiyel balık çeşitleri arasında yer almaktadır.

 

Her üç balık türünü de sofranızdan eksik etmeyerek haftada en az 2-3 kere tüketmeye özen gösterin. Eğer spor yapan biriyseniz daha yoğun tüketim sağlayabilirsiniz. Balıkların yanında emiliminin kolay olması açısından salata tüketmeyi ve hafif yağda kızartmayı da ihmal etmeyin. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here