Tane Tane Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

0
196

Tane Tane Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

 

Pirinç pilavı sofranın olmazsa olmaz yemeklerinden biri. Hem et yemeklerinin yanına çok yakışıyor, hem de birbirinden farklı garnitürler ile servis edilerek ana yemek yerine geçebiliyor. Evlerimizin vazgeçilmezi olan pirinç pilavını tane tane ve pırıl pırıl yapmak için hangi yöntemleri izlemelisiniz? Yazımızda tane tane, parlak pirinç pilavı nasıl yapılır püf noktalarından bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Pirinç pilavı yaparken mutlaka kaç kişinin yemeğe katılacağına karar vererek işe başlayın. Eğer 2 kişilik pirinç pilavı yapacaksınız 2 su bardağı pirinç yeterli olacak hatta artacaktır bile. Yazımızda 2 kişilik pirinç pilavı tarifi vereceğiz.

 

2 veya 3 kişiye yemek vereceğiniz günlerde pirinç pilavını ölçmek için orta boy 2 su bardağı pirince ihtiyacınız olacak. Pirinci bir kaba aldıktan sonra su yardımıyla iyice nişastasını akıtın. Beyaz su çıkmayana kadar 2 bardak pirinci defalarca sudan geçirin ve ardından süzgeçle süzün. Ocakta hafif şekilde kızdırdığınız 2 yemek kaşığı tereyağının üzerine pirinçleri ekleyin. Pirinçleri tereyağ ile birlikte biraz kavurduktan sonra üzerine 4 su bardağı kadar su ekleyebilirsiniz. Dilerseniz soğuk su daha hızlı olmasını istiyorsanız ise sıcak su ekleyebilirsiniz. Evde önceden hazırladığınız tavuk suyunuz var ise bir bardak sıcak su, bir bardak tavuk suyu ekleyebilirsiniz.

Bu oranlar pirincinizin türüne bağlı olarak da değişmektedir. Eğer zevkiniz biraz daha diri bir pirinç pilavı ise o halde bir buçuk su bardağı su ekleyebilirsiniz. Ardından göz kararı tuzunu attıktan sonra ağzını kapatın ilk aşamada fokurdatın, diğer aşamada ise kısık tarafa alarak yaklaşık 5 dakika dinlendirerek pişirin. Ardından pirinç pilavınızın ağzını kapatın ve birkaç saat dinlendirin. Bu süre içerisinde pirinç pilavınız kendini çekecek ve lapa lapa olmadan tane tane güzel bir pilav elde etmiş olacaksınız. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here