Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

0
113

Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

 

El ve tırnak bakımına düşkün biri için aynı boydaki tırnaklarından birinin kırılması oldukça can sıkıcı olabilir. Keza tırnaklarını uzatmak isteyip de uzatamayan ve herhangi bir takılma sonucu anında tırnaklarının kırılması ile karşılaşan kadınlar da bir o kadar üzülüyor. Peki ama tırnak kırılmalarının nedenleri nelerdir? Düzenli tırnak kırılmasının sağlıkla ilişkisi nedir? Gelin birlikte keşfedelim, keyifli okumalar.

Tırnak kırılmalarının en ama en büyük nedenlerinden biri şüphesiz düzensiz beslenmedir. Tırnaklarımız, dişlerimiz ve hatta saçlarımız kan değerlerimiz sağlığımız hakkında çok fazla bilgi verir. Kan değerleri eksik olan özellikle D, B12 vitamini eksik olan kişilerde saç dökülmesi fazla olacağı gibi tırnak kırılmaları da artacaktır. Yani kan değerleriyle tırnak kırılmalarının çok yakın bir ilişkisi vardır. Eğer kan değerlerinizde eksiklik var ise tırnak kırılmalarının önüne dışarıdan uygulayacağınız etmenler ile geçemezsiniz. Herhangi bir tırnak güçlendiriciden daha çok kendinizi içerden nasıl beslediğiniz önemli. Tırnak kırılmalarını önlemek için tükettiğiniz kalsiyum miktarını artırmalı, kuruyemiş gibi gıdalara önem vermeli ve en önemlisi meyveyi bol bol tüketmelisiniz.

Düzenli su içmek de tırnakların daha hızlı uzamasına neden oluyor. Tırnak kırılmalarının bir diğer nedeni ise tırnakların sanki birer açacakmış gibi kullanılmasıdır. Herhangi bir şeyi kazırken herhangi bir nesneyi açmaya çalışırken uzun tırnaklarınızı kullanırsanız elbette kırılmalara neden olacaktır. Eğer uzun süre tırnaklarınızı kırılmadan uzun bir şekilde kullanmak istiyorsanız o halde tırnaklarınızı bir açacak gibi kullanmaktan vazgeçin. Tırnak kırılmalarının bir diğer nedeni ise sürekli olarak su, sabun ve diğer asidik maddeler ile tırnağın bizzat buluşmasıdır. Özellikle elde yıkanan bulaşıklar, temizlik maddeleri ile eldiven giyilmeden yapılan temizlikler tırnak katmanının incelmesine ve tırnakların daha çabuk kırılmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanmalı ve su ile tırnaklarınızın direkt temas etmesini önlemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here