Vücudunuz Strese Karşı Alarm Veriyor Olabilir!

0
149

Vücudunuz Strese Karşı Alarm Veriyor Olabilir!

Bazen basit gibi görünen belirtiler aslında vücudunuzun yoğun stres altında olduğunun göstergeleri olabilir. Stres hayat kalitenizi düşürür, bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olur ve stres yönetimi yapmazsanız zamanla sizi daha depresif bir ruh haline sokar..

Kas ve Eklem Ağrılarınızın Tek Nedeni Yorgunluk Olmayabilir..

Eklem ağrıları sadece yorgunluk belirtisi veya kas ağrısı olarak adlandırılmamalıdır. Eklem ağrılarının en büyük nedenlerinden biri de yoğun stres altında olmaktır. Özellikle sırt bölgenizde, bel kemiğinizde, çene kemiğinizde, boyun bölgenizde, el ve ayak bileklerinizde oluşan ağrıların en büyük nedenlerinden biri de gün içerisindeki stresli koşuşturmalarınızdır. Eğer kendinizi fazla baskı altında hissediyorsanız el ve ayak bilekleriniz ağrıyacak, eğer yeteri kadar iyi olmadığınızı ve çevreye kendinizi kanıtlayamadığınızı düşünüyorsanız sırt bölgenizde ağrılar oluşacak, eğer yeterince kendinizi iyi ifade edemediğinizi ve hiçbir işle ilgili mutlu, umutlu olmadığınızı hissediyorsanız çene ve boyun bölgenizde ağrılar meydana gelecektir. Bu sadece eklem ağrıları ile sınırlı bir olay değildir. Psikolojik etkilerinde eklemlerimizin ve kaslarımızın ağrısı üzerinde ciddi etkileri vardır. Eğer yoğun baskı altında, sevmediğiniz bir işte çalışıyor, gün içerisinde koşuşturmalar ile birlikte yoğun stres yaşıyorsanız eklem ağrılarını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Şiddetli eklem ağrıları ağrı kesicilerle ve birçok ilaç müdahalesine rağmen geçmiyor ise psikolojik danışmanlık alarak bu sorunu psikolojinizde aramaya başlamanızı öneriyoruz.

Sürekli Halsiz ve Bitkinseniz..

Halsizlik belirtileri sadece kan şekerinin düşmesi ile tansiyonun düşmesi ile meydana gelmiyor. Halsizlik ve uyku halinin en büyük nedenlerinden biri de depresyondur. Eğer cildiniz depresyona girdiyse ve donuklaştıysa, saçlarınız dökülüyor ise gün içerisinde sık sık uyku problemi yaşıyorsanız ve bunu halsizlik, iştahsızlık takip ediyorsa ciddi oranda depresyon riskiniz olduğunu belirtmeliyiz. Depresyon riski gün içerisinde halsizlik meydana getireceği gibi, yapacağız işlerde verimin düşmesine neden olacaktır. Eğer yazımızda belirttiğimiz birkaç etmenden birini bile yaşıyorsanız yoğun stres altında olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu gibi sebeplerden dolayı günlük yaşam kaliteniz düşecek, zamanla ciddi anlamda sağlık problemleri yaşamaya başlayacaksınız. Bunun önüne geçmek için bir psikolojik danışmandan yardım alabilir veya hayatınızı daha az stresli hale getirmek için çeşitli kurallar belirleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here