Yağlı Cilde Nasıl Makyaj Yapılmalıdır?

0
235

Yağlı Cilde Nasıl Makyaj Yapılmalıdır?

Yağlı ciltlerin en büyük sorunlarından biri de cilt tiplerine uygun kozmetik ürünleri bulamamalarıdır. Özel günler başta olmak üzere günlük makyajlarında da doğru ürünler kullanılmadığında yağlı ciltler aknelenme sivilcelenme ve ekstra yağlanma sorunu ile karşı karşıya gelirler. Gün içerisinde makyajın kusması, burun bölgesinin fazlaca yağlanması gibi sorunlar bunları takip eder. Eğer sizde yağlı bir cilde sahipseniz ve nasıl makyaj uygulayacağınızı bilmiyorsanız yazımızdan faydalanabilirsiniz, keyifli okumalar..

Yazımızda bahsettiğimiz gibi yağlı cildin en büyük problemlerinden biri makyajı kusmasıdır. Bunun en büyük nedeni gözeneklerin geniş olmasıdır. İlk aşama olarak gözenek küçültücü ve yağ dengeleyici bir baz ile işe başlayın. Gözenek küçültücü bazı parmaklarınız yardımıyla bastırarak burnunuza uygulayın.

Burun çevresinde ve çene bölgesindeki açık gözenekleri kapattıktan sonra sıra nemlendirici uygulamasına geliyor. Yağlı ciltlerin atladığı bir adım var, nemlendirici uygulamak. Yağlı cilt nemli cilt demek değildir. Yağlı ciltlerinde nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Fakat yoğun kıvamlı nemlendiricilerden ziyade cildinizdeki sebumu dengeleyecek jel formdaki hafif nemlendiricileri uygulamalısınız.

Bu yapacağınız ten makyajı ile cildiniz arasında ince bir bariyer oluşturarak makyajın kusmasını engelleyecek bir adım. Sıra geldi fondöten seçimine. Fondöten seçerken ışıltılı, nem veren fondötenlerden ziyade mat ve pudra bitişli fondötenleri tercih etmeniz gerekiyor. Bu tarz fondötenleri mümkün olduğunca kabuki tarzı fırçalar ile cildinizde bastırarak uygulamanız öneriliyor. Fondöten uyguladıktan sonra sabitlemek için mutlaka bir pudra kullanmalısınız.

Yağlı ciltlerin en büyük dostu pudralardır. İnce yapıdaki transparan pudrayı burun bölgeniz başta olmak üzere tüm yüzünüzü sabitlemek için kullanabilirsiniz. Pudra kullanımı hem ten makyajınızın daha kalıcı olmasını sağlar, hem uyguladığınız ten ürününü sabitler, hem de gün içerisinde yağlanma probleminizin minimuma inmesine yardımcı olur. Pudra seçiminde ise ince formdaki pudraları tercih etmenizi öneriyoruz. Çünkü zaten anında kapatıcı bir fondöten kullandığınız için ekstra olarak kalın veya renkli bir pudra kullanmak bir katman oluşturabilir ve cildinizi daha donuk gösterebilir..

Bunun önüne geçmek için transparan, yani her cilt rengine uyum sağlayan, fondötenin rengini koyulaştırmayacak bir pudra kullanmanızı öneriyoruz. Makyaj çantanızda mutlaka bu pudrayı bulundurmalısınız. Gün içerisinde T bölgeniz yağlandıkça pudra uygulayarak fazla sebumun dengelenmesini, pudranın yağı emmesini sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here