Yiyecek İsrafını Azaltmak İçin Püf Noktalar

0
114

Yiyecek İsrafını Azaltmak İçin Püf Noktalar

 

Sık sık alışverişe çıkıyorsanız, eve geldiğinizde hala akşama ne yemek pişireceğinizi bulamıyorsanız, dolabınızda ki sebzeleri, meyveleri ve diğer yiyecekleri aktif şekilde kullanamıyorsanız bu aile bütçenize katkıda bulunmanızı engelleyecek bir yöntemdir. Peki aile bütçenize katkıda bulunmak, gıda israfını azaltmak için hangi yöntemlere başvurabilirsiniz? Yazımız da gıda israfını azaltmanız için ve yiyecek içecek maddelerini daha etkin bir şekilde kullanmanız için çeşitli püf noktalarını bahsettik, keyifli okumalar.

Alışveriş Listesinin Önemi

Alışveriş listesi yapmak her daim aile bütçenize katkıda bulunmaya yardımcı olacak en önemli etkenlerden biridir. Aile bütçenize katkıda bulunmak adına ailenizin hangi yiyecek ve içeceklere ihtiyacınız olduğunu alışverişe çıkmadan evvel mutlaka bir kağıda yazın ve bu şekilde alışverişe çıkın. Hem unutmanızı engelleyecek hem de fazladan gıda almanızı engelleyecek bu liste olmazsa olmaz adımların başında yer alıyor.

 

Kalan Yiyecekleri Değerlendirmek

Örneğin akşama kabak yemeği yaptınız, 6-7 tane kabaktan sadece 5 tanesini kullandınız veya patlıcan, patates de örnek verilebilir. Geriye kalan sebzeleri birleştirerek bir sebze sote yapabilir, ortaya yepyeni bir yemek çıkartabilirsiniz. Örneğin tavukları pişirdiniz, fakat kemiklerini atmak istemiyorsunuz. Kemiklerin ziyan olmasını istemiyorsanız çok faydalı bir besin olan tavuk suyu yaratarak yemeklerinizde hafta içi kullanabilirsiniz. Böylece tavuk suyunun besleyici etkisi bir yana kemikleri çöpe atmamak aile bütçenize de katkıda bulunacaktır.

Dolabınızı Düzenleyin

Buzdolabınız da en arkada kalan yiyecek ve içecekler büyük ölçüde unutulan yiyecek ve içeceklerdendir. Bunların tarihi geçer, çoğu zaman bozulur ve hatta diğer sebzeleri bozarlar. Dolabınızda haftalık temizlik yaparak en arkada bulunan yiyecekleri ön kısma çıkartarak daha görünür hale getirmelisiniz. Böylece yiyecek ve içeceklerin bozulması minimuma inecek, en arkadaki yiyecek ve içecekleri bile haftalık olarak tüketmiş olacaksınız.

 

Saklama Koşulları

Yiyecek ve içeceklerinizi bozulmadan daha uzun süre saklamak istiyorsanız saklama koşullarına bağlı olarak saklamalısınız. Tavuğunuzu ilk günden pişirmeyecekseniz buzluğa atmalı, kıymanızı çözdürdükten sonra yemek yapmalı ve tek seferde tüketmelisiniz. Bu ve bunun gibi birçok alışkanlığı edinerek siz de yiyecek ve içeceklerinizin çöpe gitmesine ve israf olmasına engel olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here